خانواده خاشقجی: از دولت عربستان غرامت نگرفته‌ایم
پسر جمال خاشقجی، می‌گوید هیچ توافقی با دولت سعودی در مورد "خون‌بها"ی پدرش صورت نگرفته است. او در پیامی توئیتری می‌نویسد که اعتراف به تقصیر از سوی حاکمان سعودی از مبالغی که به خانواده‌اش پیشنهاد می‌شود، مهم‌تر است.

فرزند جمال خاشقچی، ستوننویس مقتول روزنامه واشنگتن پست، می‌گوید هیچ توافقی در مورد خونبهای پدرش با دولت عربستان سعودی صورت نگرفته است. صلاح خاشقچی هم‌چنین می‌گوید که اعتراف به جنایت از سوی حاکمان سعودی از مبالغ پیشنهادی به خانواده او با ارزش‌تر است.

صلاح خاشقجی در ادامه پیام خود پادشاه سعودی و ولیعهدش، محمد بن سلمان را "حامی همه سعودی‌ها" خوانده است.

به گزارش اسوشیتد پرس، صلاح خاشقجی پسر جمال خاشقجی، روزنامهنگار درگذشته سعودی، در حساب توییتری‌اش روز چهارشنبه ۲۱ فروردین (۱۰ آوریل) افزود: «سخاوت و انسانیت ویژگی‌های اعلای انسانی هستند که این دو نفر [پادشاه سعودی و ولیعهدش، محمد بن سلمان] دارا می‌باشند، اما اعتراف به تقصیر و فاجعه امر خیری است.»

روز اول آوریل روزنامه واشنگتن پست در گزارشی گفته بود که فرزندان خاشقچی به عنوان "خونبها" در ازای قتل پدرشان خانه‌‌هایی به ارزش میلیاردها دلار و مقرری ماهیانه‌ دریافت خواهند کرد.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، به هر یک از چهار فرزند خاشقجی خانه‌ای در شهر ساحلی جده داده می‌شود که ارزش هر یک از آنها به چهار میلیون دلار می‌رسد. افزون بر این، دو پسر و دو دختر روزنامه‌نگار کشته‌شده ماهانه دست‌کم ده هزار دلار دریافت می‌کنند.

واشنگتن پست این خبر را به نقل از مقامات سعودی که خواسته‌اند هویت ‌آنها محرمانه بماند، گزارش کرده ا‌ست. این منابع به واشنگتن پست گفته‌اند که مبالغ فوق به تایید محمد بن سلمان رسیده است.

واشنگتن پست که در زمان حیات خاشقجی گزارشهای او را منتشر میکرد، پیش‌تر گزارش داده است که رهبری عربستان سعودی قصد دارد بدین‌وسیله راهی برای توافق درازمدت با خانواده خاشقجی بیابد.

طبق این گزارش‌ها، ریاض قصد دارد خانواده خاشقجی را راضی کند تا از اظهارنظر در رسانه‌های عمومی خودداری کنند.

هنوز در مورد نقش محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در رابطه با قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی شفافسازی نشده است.

قتل روزنامه نگار منتقد سعودی

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار تبعیدی سعودی درآمریکا، روز دوم اکتبر سال ۲۰۱۸ پس از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول، توسط یک تیم عملیات ویژه عربستان به قتل رسید. ریاض پس از مواجه شدن با فشارهای شدید بین‌المللی، بالاخره پس از هفته‌ها پذیرفت که او توسط مأموران عربستان کشته شده است.

«سیا مدرکی دال بر فرمان قتل خاشقجی از سوی محمدبن‌سلمان دارد»

سازمان ملل متحد نیز دست داشتن پادشاهی عربستان در این قتل را تأیید کرده است. در ماه‌های گذشته نیز شواهد بسیاری نشان می‌دادند که افرادی از نزدیک‌ترین محافل به ولیعهد عربستان سعودی عاملان قتل خاشقجی بوده‌اند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.