رئیس جمهوری موقت الجزایر، برگزاری انتخاباتی عادلانه و شفاف را وعده داد
در پی استعفای عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهوری پیشین الجزایر، روز سه شنبه ٩ آوریل/ ٢٠ فروردین، عبدالقادر بن صالح رئیس مجلس ملی این کشور با حفظ سِمت از سوی نمایندگان مجلس به عنوان رئیس جمهوری موقت الجزایر برگزیده شد. ساعتی پس از اعلام انتصاب وی، هزاران تن از شهروندان الجزایر به خیابان ها آمده و خواستار کناره گیری وی شدند که این اعتراضات به درگیری پلیس این کشور با معترضین انجامید.

عبدالقادر بن صالح که از سال ۲۰۰۲ میلادی تاکنون ریاست مجلس ملی الجزایر را بر عهده داشته است، یک هفته پس از استعفای عبدالعزیز بوتفلیقه، اکنون با حفظ سِمت از سوی نمایندگان مجلس به ریاست جمهوری موقت این کشور برگزیده شد و مطابق با قانون اساسی الجزایر تا هنگام برگزاری انتخابات، در این سِمت باقی خواهد ماند.

وی روز سه شنبه ٩ آوریل/٢٠ فروردین، طی یک سخنرانی تلویزیونی وعده داد که ظرف مدت ٩٠ روز انتخاباتی عادلانه و شفاف برگزار نماید و خطاب به مردم الجزایر گفت: «ما شهروندان، طبقات سیاسی و نهادهای دولتی کشور، ملزم هستیم تا برای فراهم آوردن تمام شرایط لازم برای برگزاری یک انتخابات ریاست جمهوری عادلانه و شفاف همکاری کنیم؛ انتخاباتی که به ملت این کشور اجازه می دهد انتخابی آزادانه داشته باشند».

این در حالیست که هزاران تن از دانشجویان و شهروندان الجزایر که خواستار پاکسازی کامل قدرت از نزدیکان بوتفلیقه و اِعمال اصلاحاتی بنیادین در نظام کشور هستند، روز گذشته به محض اعلام برگزیده شدن عبدالقادر بن صالح به عنوان رئیس جمهوری موقت، با تجمع در خیابان ها خواستار برکناری وی شده و فریاد زدند: «بن صالح برو».

این اعتراضات به درگیری پلیس الجزایر با معترضین و استفاده از گاز اشک آور برای متفرق نمودن مردم در پایتخت این کشور منجر شد.

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.