عدم تمایل مصر به شرکت در پیمان "ناتو عربی" علیه ایران
مصر اعلام کرده حاضر به مشارکت در "ائتلاف امنیتی خاورمیانه" نیست. به همین دلیل این کشور نماینده‌ای به نشست "ناتو عربی" در ریاض اعزام نکرده است. تلاش‌های دیپلماتیک با هدف وادار کردن مصر به تجدیدنظر در این تصمیم ادامه دارد.

دولت مصر از همراهی با " ائتلاف امنیتی خاورمیانه" اعلام انصراف داده است. این پیمان که به "ناتو عربی" شهرت دارد، قرار است با هدف محدود کردن نفوذ و قدرت جمهوری اسلامی ایران در منطقه راه‌اندازی شود.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۲۲ فروردین (۱۱ آوریل) با انتشار گزارشی اختصاصی از ریاض و واشنگتن خبر از عدم تمایل مصر به همراهی با کشورهای خواستار مشارکت در "ائتلاف امنیتی خاورمیانه" (MESA) داده است.

این خبر توسط چهار منبع آشنا به سیاست مصر در اختیار خبرگزاری رویترز قرار گرفته است.

در همین رابطه گفته شده است که مصر نماینده‌ای برای شرکت در اجلاس ریاض اعزام نکرده است. اجلاس کشورهای خواستار مشارکت در " ائتلاف امنیتی خاورمیانه" روزیکشنبه ۱۸ فروردین در ریاض برگزار شده بود.

گفته می‌شود که مصر پیش از برگزاری اجلاس ریاض عدم تمایل خود را برای همراهی با این پیمان به اطلاع آمریکا و دیگر کشورهای ذیربط رسانده بود.

یکی از دیپلمات‌های عرب که مایل به فاش شدن هویت خود نبوده درباره تصمیم مصر گفته است که این کشور در جدی بودن این حرکت در مجموع تردید دارد و در عین حال بر این باور است که چنین اقدامی به تنش بیشتر با ایران در منطقه دامن می‌زند.

یکی از مسئولان عربستان سعودی نیز به خبرنگار رویترز گفته است که کار پیشبرد این پیمان آن گونه که باید و شاید پیش نمی‌رود.

ایده نخستین تشکیل "ناتو عربی"

خبرگزاری رویترز در گزارش اختصاصی خود به ایده نخستین "ائتلاف امنیتی خاورمیانه" اشاره کرده است. بر اساس این خبر، عربستان در سال ۲۰۱۷ و با هدف محدود کردن نفوذ کشورهای روسیه و چین در منطقه ایده تشکیل چنینی ائتلافی را مطرح کرده بود.

این ایده سپس در هماهنگی با دولت ترامپ و سپس در همراهی با جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با هدف محدود کردن قدرت سیاسی، اقتصادی و نظامی ایران در خاورمیانه شکل گرفت.

کشورهای آمریکا، عربستان، امارات متحده عربی، کویت، بحرین، عمان، قطر و اردن نیز به استثنای مصر از دیگر اعضای خواستار شرکت در "ائتلاف امنیتی خاورمیانه" هستند.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌های عرب نوشته است که تلاش‌هایی برای وادار کردن مصر به تجدید نظر در این سیاست صورت گرفته، اما به نظر نمی‌رسد این تلاش‌ها تاثیری بر تصمیم مصر داشته باشند.

لازم به یادآوری است که دو روز پس از برگزاری نشست ریاض، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر برای دیدار و گفت‌وگو با ترامپ راهی واشنگتن شده بود.

گفته می‌شود که موضوع گفت‌وگوی رهبران دو کشور مصر و آمریکا مسائل امنیتی و استراتژیک خاورمیانه بوده است. روشن نیست که آیا ترامپ و سیسی درباره کناره‌گیری مصر از ائتلاف یاد شده نیز گفت‌وگو و مذاکره کرده‌اند یا خیر.

دو موضوع مهم بر عملکرد "ناتو عربی" سایه افکنده است. نخست قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول و دیگری بحران دیپلماتیک بین عربستان و متحدانش با کشور قطر.

این دشواری‌ها باعث تعویق چندباره اجلاس سران کشورهای عضو این ائتلاف در آمریکا شده‌است. قرار بر آن بوده است که در این اجلاس متن موقت راه‌اندازی این ائتلاف به امضای کشورهای شرکت کننده برسد.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.