توافق اروپا و بریتانیا بر سر تمدید مهلت اجرای برگزیت تا شش ماه دیگر
اتحادیه اروپا و بریتانیا بامداد پنجشنبه ۲۲ فروردین با تمدید مهلت خروج بریتانیا از این اتحادیه تا ۳۱ اکتبر موافقت کردند.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا که ریاست نشست اضطراری درباره برگزیت را به عهده داشت در توییتی گفته است که در خصوص تمدید مهلت اجرای برگزیت با بریتانیا توافق شده است.

شظپ

در همین زمینه، پیشتر دو مقام اروپایی گفتند، رهبران اروپایی در نشست اضطراری خود درباره برگزیت در بروکسل توافق کردند تا ماه ژوئن شرایط را مورد ارزیابی مجدد قرار دهند.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا پس از این نشست با دونالد توسک، رئیس شورای اروپا دیدار و در خصوص این پیشنهاد مذاکره کرد.

با توجه به این توافق، دیگر بریتانیا برای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا در روز جمعه ۲۳ فروردین تحت فشار نخواهد بود.

به گزارش رویترز، اتحادیه اروپا سه ماه بیشتر از مهلت درخواستی ترزا می برای برگزیت موافقت کرده است. نخست وزیر بریتانیا هفته گذشته در نامه‌ای خطاب به اتحادیه اروپا خواستار به تعویق افتادن زمان اجرای خروج از این اتحادیه، برگزیت، به ۳۰ ژوئن شده بود.

رویترز می‌گوید، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه مخالف ارائه مهلت بیشتر به بریتانیا بوده و خواهان توافق با اجرای برگزیت در ۳۰ ژوئن بود.این در حالی بود دیگر رهبران اروپایی خواهان مهلت طولانی تر به ترزا ی بودند تا بتواند در انتخابات پیش رو این شانس را داشته باشد از حمایت بیشتری در پارلمان برخوردار شود.

پس از سررسیدن مهلت اولیه برای اجرای برگزیت که ۲۹ مارس بود، بریتانیا فقط تا جمعه فرصت داشت برگزیت را اجرا کند. ولی با توجه به اینکه پارلمان بریتانیا سه بار طرح مورد توافق نخست وزیر و اتحادیه اروپا را رد کرد، ترزا می مجبور شد فرصت بیشتری درخواست کند.

اختلافات عمیق در حزب محافظه کار خانم می و در حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت، باعث شد پارلمان بریتانیا در رای گیری های متعدد و پیاپی نتواند در مورد یک طرح جایگزین برای برگزیت به توافق برسد. گزینه های متعددی از خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا گرفته تا لغو برگزیت و برگزاری یک همه پرسی دیگر در پارلمان به رای گذاشته شد ولی هیچیک رای لازم را به دست نیاورد و سرنوشت مهم ترین تغییر سیاسی بریتانیا در دهه های اخیر کماکان مبهم است.

تقریبا سه سال پس از رفراندم هنوز نحوه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مشخص نیست. پس از رفراندوم در سال ۲۰۱۶، بریتانیا درخواست خروج از اتحادیه اروپا را در سال ۲۰۱۷ ارائه کرد که براساس قانون می‌بایست پس از دو سال در ۲۹ مارس نهایی می‌شد.

با استفاده از رویترز، آسوشیتدپرس و رادیو فردا؛ خ

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.