گسترده‌ترین انتخابات پارلمانی جهان در هند آغاز شد
تازه‌ترین دور از انتخابات «لوک سبها»، پارلمان هند، ۲۲ فروردین آغاز شد. انتخابات هند هفت مرحله دارد و بیش از یک ماه طول خواهد کشید.

شهروندان صبح روز پنج‌شنبه در نخستین روز از مرحله اول انتخابات، به حوزه‌های رای‌گیری رفتند. انتخابات برای ۵۴۳ کرسی از نهاد اصلی قانون‌گذاری هند تا ۲۹ اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت. پیروز انتخابات دولت بعدی را تشکیل می‌دهد و نخست‌وزیر، مهم‌ترین مقام اجرایی این کشور را، برمی‌گزیند.

این دور، ۱۷مین دور انتخابات «لوُک سبها» است. شمارش آرا چهار روز پس از پایان انتخابات و جمع‌آوری صندوق‌ها از گوشه و کنار هند انجام خواهد شد و انتظار می‌رود در همان روز نیز نتایج اعلام شود.

مودی 

رقبای اصلی در این انتخابات نارندرا مودی، حزب ملی‌گرای او «بهاراتیا جاناتا» (مردم هند) و حامیان آن، و از سوی دیگر راهول گاندی، «کنگره ملی هند» و حامیان آن هستند.

آقای مودی در حال حاضر نخست‌وزیر هند است. او با وجود انتقادها از برخی سیاست‌های «پوپولیستی» و یا افزایش نفوذ رویکردهای ملی‌گرایانه و افراطی هندو محور، از مهم‌ترین چهره‌های سیاسی هند معاصر است و هواداران زیادی نیز دارد.

راهول گاندی، عضو خاندان نهرو-گاندی، فرزند سونیا است؛ خاندانی که سال‌های سال قدرت را در هند در دست داشتند و نسب آن به جواهر لعل نهرو، ایندیرا گاندی (نهرو) و همسرش فیروز گاندی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی پارسی، می‌رسد.

راهول گاندی و خواهرش پریانکا
راهول گاندی و خواهرش پریانکا

انتخابات تازه هند در حالی انجام می‌شود که کشمیر هند هفته‌هایی پرتنش و مرگبار را پشت سر گذاشته‌است؛ اعتراضات و درگیری‌ها در آن و حمله مرگبار به پلیس هند و در نهایت افزایش تنش‌ها میان دهلی نو و اسلام‌آباد به وضعیتی بحرانی در آن دامن زده‌است.

در شرق هند، تمهیدات امنیتی بالا است. برخی دیگر مناطق هند نیز، از جمله در مناطقی که شبه‌نظامیان مائوئیست در آن فعال هستند، معمولا در شرایط امنیتی ویژه‌ای به‌سر می‌برند.

تنها یک روز پیش از آغاز انتخابات تازه دست‌کم پنج نفر در انفجاری، که گفته می‌شود توسط شورشیان مائوئیست در چتیسگر، ایالتی در مرکز هند، انجام شده، جان خود را از دست دادند.

سن شرکت در انتخابات هند ۱۸ سال است. سیستم انتخاباتی در هند از نوع «نخست‌نفری» است، به این معنی که برنده مطلق، نامزدی‌ست که بیشترین شمار آرا را در حوزه رای‌گیری به دست آورد حتی اگر لزوما به اکثریت دست پیدا کند.

نخستین مرحله از انتخابات هند که روز پنج‌شنبه آغاز شده برای گزینش نمایندگان ۹۱ کرسی‌ست و در ۲۰ ایالت و منطقه فدرال، از جمله آندرا پرادش، بیهار، آسام، بنگال غربی، برگزار می‌شود. البته برخی این ایالت‌ها و مناطق در مراحل بعدی نیز تکرار می‌شوند تا در مرحله نهایی شمار آن‌ها به هشت ایالت و منطقه فدرال می‌رسد.

رویترز، گزارش‌های محلی|ت|خ

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.