انتخابات اسرائیل: رقیب نتانیاهو شکست را پذیرفت
همزمان با شمارش آخرین برگه‌های رای در اسرائیل، بنی گانتس، رقیب اصلی بنیامین نتانیاهو شکست را پذیرفته است. آقای نتانیاهو که در آستانه شکستن رکورد دوران نخست‌وزیری در تاریخ ۷۰ ساله کشورش است می‌گوید از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هم پیام تبریک دریافت کرده است.

روز چهارشنبه در حالی که شمارش آخرین صندوق‌های رای ادامه داشت نتایج برای دو حزب پیشتاز همچنان برابر و بسیار نزدیک گزارش شد اما با توجه به پیروزی احزاب دست راستی دیگر در این انتخابات به نظر می‌رسد آقای نتانیاهو خواهد توانست دولتی ائتلافی با حداقل ۶۵ کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست (پارلمان) تشکیل دهد.

در همین حال، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ظهر چهارشنبه (دهم آوریل - ۲۱ فروردین) در حالی که با هواپیما عازم ایالت تگزاس بود در تماسی تلفنی به آقای نتانیاهو تبریک گفته است.

این خبر را آقای نتانیاهو در توییتر منتشر کرد.

بنی گانتس
بنی گانتس تا مرز شکست بنیامین نتانیاهو پیش رفت

بدین ترتیب، بنیامین نتانیاهو به زودی دور پنجم نخست وزیری خود را آغاز خواهد کرد و رکورد تاریخی داوید بن گوریون، بنیان‌گذار و نخستین رهبر اسرائیل را خواهد شکست.

بنی گانتس، از فرماندهان سابق ارتش اسرائیل که حزب میانه‌رو توانست شانه به شانه حزب حاکم (لیکود) پیش برود روز چهارشنبه ضمن پذیرش شکست وعده داد دست از نقد دولت برندارد.

یئیر لپید، معاون بنی گانتس که رهبری اتحاد میانه روی آبی و سفید را بر عهده داشت امروز گفته: "ما در این انتحابات پیروز نشدیم اما نخواهیم گذاشت به عنوان حزب مخالف آب خوش از گلوی لیکود (حزب حاکم) پایین برود."

نتایج این انتخابات اگر چه به بقای آقای نتانیاهو در قدرت انجامیده است اما با توجه به نتایج بسیار نزدیک آن به لحاظ سیاسی می‌تواند از کاهش چشمگیر محبوبیت حزب لیکود و آقای نتانیاهو در میان مردم اسرائیل حکایت داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مابقی آرای باقی مانده که بیشتر مربوط به سربازان ارتش و پایگاه های نظامی است ظرف چند روز آینده شمارش خواهد شد.

پیش از این هم هیچ حزبی در تاریخ کنست اکثریت آرا را کسب نکرده بود. به همین دلیل دولت‌های اسرائیل همواره ائتلافی بوده‌اند.

رقیب اصلی آقای نتانیاهو در این انتخابات بنی گانتس، ژنرال بازنشسته و رهبر اتحاد "آبی و سفید" بود که در صورت ائتلاف با گروه‌های همسو ۵۵ کرسی در کنست خواهد داشت.

نظرسنجی‌های پس از رأی‌گیری نشان می‌داد که این انتخابات برنده مشخصی نداشته و به همین دلیل بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس هر دو مدعی پیروزی شده بودند.

اتاق خواب داوید بن گورین، نخستین نخست‌وزیر اسرائیل
اتاق خواب داوید بن گورین، نخستین نخست‌وزیر اسرائیل تا پیش از مرگش در سال ۱۹۷۳

از اتاق بن گورین تا انتخابات پر زرق و برق

امیر پیام - بی‌بی‌سی

سال گذشته که برای گفتگو درباره تاریخچه ترورهای دولتی اسرائیل با رونن برگمن، نویسنده و روزنامه‌نگار برجسته اسرائیلی آماده می‌شدم به عکسی برخوردم که در توضیح آن نوشته بود: "اتاق خواب داوید بن گورین".

در حقیقت این عکس مربوط به خانه کوچکی است که بن گورین و همسرش پائولا از سال ۱۹۵۳ تا زمان مرگ بن گورین (۱۹۷۳) در آن زندگی کردند.

این کومه که بسیار محقر و ساده به نظر می‌رسد در کیبوتص (دهکده اشتراکی) "سده بوکر" در صحرای نگب واقع در جنوب اسرائیل است.

البته داوید بن گورین که "پدر اسرائیل" لقب گرفته خانه دیگری هم در تل آویو داشت که بنابر وصیتش پس از مرگ هر دو به دولت کشورش اهدا و هم اکنون تبدیل به موزه شده است.

اکنون با مشخص شدن نتایج شمارش آرا، رکورد نخست‌وزیری بن گورین در حالی در آستانه شکستن قرار گرفته که انتخابات امسال علاوه بر این که شاهد پرهزینه‌ترین کارزارهای انتخاباتی بود، زیر سایه سنگین اتهام فساد علیه بنیامین نتانیاهو از سوی دادستان کل اسرائیل به جدالی میان "امنیت و اقتصاد" در برابر "اتحاد و درست‌کاری" بدل شده بود.

آقای نتانیاهو، ۶۹ ساله، در مبارزات انتخاباتی خود بیش از هر چیز بر امنیت اسرائیل تاکید می‌کرد و این موضوع به یکی از محورهای اصلی در تبلیغات انتخاباتی تبدیل شد.

او همچنین در روزهای نزدیک به انتخابات با دادن وعده‌ای جنجالی تلاش کرد که آرای رأی‌دهندگان راستگرا را جذب کند. آقای نتانیاهو گفت که در صورت پیروزی شهرک‌های یهودی‌نشین در مناطق اشغالی کرانه باختری را ضمیمه خاک اسرائیل خواهد کرد.

از سوی دیگر نخست وزیر اسرائیل با اتهامات جنجالی مربوط به فساد مالی روبرو است که خود آنها را رد می‌کند اما احتمالا در هفته‌های آینده باید به عنوان نخستین چالش دور پنجم نخست‌وزیری برای دفاع از خود یک بار دیگر در معرض قضاوت اذهان عمومی قرار گیرد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.