جولیان آسانژ،‌ بنیان‌گذار ویکی‌لیکس در لندن بازداشت شد
پلیس بریتانیا اعلام کرده است که جولیان آسانژ، بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی لیکس را در لندن بازداشت کرده است.

پلیس اعلام کرده است که بازداشت او به دلیل خودداری از حضور در دادگاه و نقض مقررات است.

لنین مورنو،‌رئیس جمهوری اکوادور می‌گوید که به دنبال نقض مکرر مقررات بین‌المللی بوسیله آقای آسانژ،‌ دولت اکوادور پناهندگی او را لغو کرده است.

سایت ویکی‌لیکس در توییتی اقدام دولت اکوادور در پایان دادن به پناهندگی آقای آسانژ را "نقض قوانین بین‌المللی" خواند.

دادگاهی که در مرکز لندن برگزار شد او را در رابطه با اتهام حاضر نشدن در دادگاه مجرم شناخت.

آقای آسانژ همچنین به دلیل اتهاماتی که آمریکا علیه او مطرح کرده است با درخواست استرداد رو به روست و قرار است در روز دوم ماه مه،‌ در دادگاهی از طریق ارتباط تصویری اینترنتی در رابطه با این اتهامات حاضر شود.

بر اساس گزارش‌ها او در حالکیه کت و شلوار و پیراهن سیاه به تن داشت، هنگام ورود به دادگاه برای خبرنگاران دست تکان داد و انگشت شست خود را به نشانه پیروزی نشان داد.

در دادگاه گفته شد که او هنگام بازداشت در سفارت اکوادور مقاومت کرده و فریاد کشیده است: "این غیرقانونی است. من اینجا را ترک نمی‌کنم."

قاضی دادگاه با مجرم شناختن آقای آسانژ گفت: "رفتار آقای آسانژ مانند شخص خودخواهی بوده که به چیزی بیش از منافع خودش فکر نمی‌کند."

توییتر سایت ویکی لیکس
سایت ویکی لیکس در واکنش به بازداشت آسانژ توییت کرد: "این مرد یک پسر، ‌یک پدر و یک برادر است. او ده‌ها جایزه روزنامه نگاری گرفته است. از سال ۲۰۱۰ هر سال نامزد دریافت جایزه صلح نوبل بوده است. بازیگران قدرتمندی از جمله سازمان سیا در یک تلاش ماهرانه میخواهند هویت انسانی و حقوق قانونی او بگیرند و به زندان بیاندازند."

جولیان آسانژ در سال ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور پناه برد. در آن زمان او به آزار جنسی دو زن در سوئد متهم شده بود و کشور سوئد نیز از بریتانیا درخواست کرده بود که آقای آسانژ را بازداشت کند و به سوئد استرداد کند.

آقای آسانژ،‌۴۷ ساله که اسناد محرمانه دولت آمریکا را در وب‌سایتش منتشر کرده است،‌ از ترس استرداد به آمریکا به سفارت اکوادور در لندن پناه برده بود و حاضر به ترک سفارت اکوادور نبود.

ساجد جاوید، وزیر کشور بریتانیا توییت کرده است: "تایید می‌کنم که جولین آسانژ در بازداشت پلیس است و محاکمه عادلانه می‌شود."

او همچنین از همکاری سفارت اکوادور در لندن و "عملکرد حرفه‌ای" پلیس لندن قدردانی کرد و نوشت: "هیچکس فراتر از قانون نیست."

اسکاتلندیارد اعلام کرده است که به دنبال لغو پناهندگی جولیان آسانژ،‌ سفیر اکوادور از پلیس خواسته که برای بازداشت او به داخل سفارت بروند.

ژیار گل، گزارشگر بی بی سی، مقابل سفارت اکوادور در لندن:

برای طرفدارانش و بسیاری از فعالان حقوق بشری جولیان آسانژ، قهرمانی است که اسرار محرمانه قدرت‌های بزرگ را برملا کرد. اما برای بسیاری از دولت‌ها او و سایت افشارگر ویکی‌لیکس خطری برای امنیت ملی‌شان محسوب می‌شود.

مقامات لندن به مدت سه سال ٢٤ ساعته مقابل سفارت اکوادور نگهبان گذاشته بود تا اگر آقای آساژ خارج شود او را دستگیر کند. اما در سال ٢٠١٥ به آن خاتمه داد. امروز صبح پس از هفت سال انتظار جولیان آسانژ دستگیر شد. تنها اتهامی که علیه او مطرح است نقض قرار وثیقه سال ٢٠١٠ است. اما در ساعت‌ها و روزهای آینده ممکن است سوئد و آمریکا هم تقاضای استرداد او را مطرح کنند.

هنوز آمریکا رسما خواهان استرداد او نشده، اما وکلای او می‌گویند احتمالا حکم جلب او به اتهام انتشار اسناد محرمانه آمریکا صادر شده باشد.

اکوادور 'تحملش تمام شد'
لنین مورنو،‌رئیس جمهوری اکوادور گفت که پس از آنکه مشخص شد که جولیان آسانژ در مسائل داخلی کشورهای دیگر مداخله می‌کند، "اکوادور تحملش درباره رفتارهای تمام شد."

به گفته آقای مورنو: "آخرین مورد مربوط به ژآنویه امسال (۲۰۱۹) بود که ویکی‌لیکس اسناد واتیکان را فاش کرد."

"این مورد و موارد دیگری از این نوع تاییدی بود بر نگرانی جهانی درباره اینکه آقای آسانژ همچنان با ویکی‌لیکس ارتباط داشته و در حال دخالت در امور داخلی کشورها بوده است."

جیمز لندل، گزارش‌گر دیپلماتیک بی‌بی‌سی می‌گوید که مسئولان سفارت اکوادور در طول سالهای گذشته دسترسی آسانژ به اینترنت را قطع کرده بود و او را به انجام فعالیت‌های سیاسی متهم کرده اند. از زمانی که به او پناهندگی داده بودند، او از انجام هر فعالیت سیاسی منع شده بود.

او می‌گوید: "مشخص نیست که دقیقا چه اتفاقی در داخل سفارت اکوادور افتاده است. ادعاهای ضد و نقیضی وجود دارد."

پیش‌تر یک گروه کارشناسی سازمان ملل از دولت بریتانیا خواست تا اجازه بدهد که جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس، بدون ترس از بازداشت، از سفارت اکوادور در لندن خارج شود.

بریتانیا گفته بود که آقای آسانژ به محض خروج از سفارت اکوادور به اتهام نقض مقررات بازداشت خواهد شد.

تجمع اعتراضی هواداران جولیان آسانژ در مقابل ساختمان دادگاه در مرکز لندن

همزمان با بازداشت جولیان آسانژ و برگزاری دادگاه او در مرکز لندن،‌ گروهی از هواداران او درمقابل در دادگاه تجمع کردند. تجمع کنندگان خواهان آزادی آسانژ و جلوگیری از استرداد او به آمریکا شدند.

کریستین هراسنسون، سردبیر ویکی‌لیکس با حضور در مقابل ساختمان دادگاه به خبرنگاران گفت که امروز "روز سیاه" روزنامه‌نگاری است.

او گفت که آقای آسانژ به دلیل انجام کار روزنامه نگاری و افشا جنایات جنگی به توطئه متهم شده است.

تجمع اعتراضی در حمایت از جولیان آسانژ
خارج دادگاه جولیان آسانژ
کریستین هراسنسون، سردبیر ویکی‌لیکس و جنیفر رابینسون، وکیل مدافع جولیان آسانژ، بیرون دادگاه وست‌مینستر در لندن با خبرنگاران صحبت کردند

گاهشمار پناهندگی و بازداشت جولیان آسانژ

جولیان آسانژ
جولیان آسانژ خارج دادگاهی در مرکز لندن

 • اوت ۲۰۱۰، مرداد ۱۳۸۹ مقامات سوئد از صدور حکم دستگیری جولیان آسانژ، موسس سایت اینترنتی ویکی لیکس به اتهام ارتکاب تجاوز جنسی در این کشور، خبر دادند. آقای آسانژ گفت که این ادعاها بی اساس است.

 • دسامبر ۲۰۱۰ ، آذر ۱۳۸۹ جولیان آسانژ در لندن بازداشت شد و ده روز دادگاهی در لندن حکم داد که با پرداخت ۳۱۵ هزار دلار وثیقه آزاد شود. تصمیم این دادگاه مغایر درخواست دادستان‌هایی بود که برای دومین بار تلاش کردند از آزادی آقای
 • آسانژ جلوگیری کنند.

 • نوامبر ۲۰۱۱،‌ آبان ۱۳۹۰ دادگاه عالی بریتانیا رای استرداد جولین آسانژ به سوئد را تائید کرد.

 • ژوئن ۲۰۱۲، خرداد ۱۳۹۱ جولیان آسانژ به سفارت اکوادور در لندن پناه برد و خواهان پناهندگی سیاسی از این کشور شد.

 • اوت ۲۰۱۲، مرداد ۱۳۹۱ دولت اکوادور اعلام کرد که به جولیان آسانژ، پناهندگی سیاسی می‌دهد.

 • مهٔ ۲۰۱۵، اردیبهشت ۱۳۹۴ دادگاه عالی سوئد درخواست جولیان آسانژ، موسس سایت جنجالی ویکی‌لیکس را در مورد لغو حکم بازداشتش رد کرده است.

 • اوت ۲۰۱۵، مرداد ۱۳۹۴ دادستانی سوئد اعلام کرد رسیدگی به پرونده تعرض جنسی جولیان آسانژ، را به خاطر اینکه مشمول مرور زمان شده، رها می‌کند. مطابق قانون سوئد بدون بازپرسی از متهم نمی‌توان اتهامات را به طور رسمی پیگیری کرد. 
 • آسانژ با یک اتهام تجاوز جنسی نیز روبرو شده که بنا به اعلام دادستانی سوئد این اتهام تجاوز جنسی در اوت ٢٠٢٠ مشمول مرور زمان می‌شود.

 • اکتبر ۲۰۱۵،‌ مهر ۱۳۹۴ پلیس لندن اعلام کرد که مامورانش دیگر در مقابل سفارت اکوادور در لندن نگهبانی نخواهند داد.

 • فوریه ۲۰۱۶،‌ بهمن ۱۳۹۴ "کارگروه بازداشت‌های خودسرانه" سازمان ملل با انتشار سندی اعلام کرد به این نتیجه رسیده که آقای آسانژ به شکل خودسرانه بوسیله مقامات بریتانیا و سوئد از حقوق اولیه‌اش محروم شده است.

 • مهٔ ۲۰۱۷، اردیبهشت ۱۳۹۶ سوئد تحقیقات درباره ادعای تجاوز جولیان آسانژ را متوقف کرد.

 • ژوئیه ۲۰۱۸، تیر ۱۳۹۷‌ بریتانیا و اکوادور تایید کردند که درباره سرنوشت آقای آسانژ در حال مذاکره هستند.‌

 • اکتبر ۲۰۱۸، مهر ۱۳۹۷‌ اکوادور با صدور حکمی برای جولیان آسانژ مقرراتی تعیین کرد. مثلا او را مجبور کرد که به طور مرتب توسط پزشکان معاینه شود. بر اساس این حکم او باید هزینه‌های پزشکی و پول تلفنش را نیز بپردازد و ظرف خاک گربه‌اش را هم تمیز کند. آقای آسانژ از دولت اکوادور شکایت کرد.
 • دسامبر ۲۰۱۸،‌ دی ۱۳۹۷‌وکیل آقای آسانژ درباره توافق با رئیس جمهوری اکوادور برای ترک سفارت اکوادور را رد کرد.

 • فوریه ۲۰۱۹،‌ بهمن ۱۳۹۷ دولت استرالیا در واکنش به نگرانی برای لغو پناهندگی اکوادور،‌ پاسپورت جدیدی برای آقای آسانژ صادر کرد.

 • آوریل ۲۰۱۹، فروردین ۱۳۹۸ پلیس بریتانیا او را به جرم "حاضر نشدن در جلسه دادگاه" او را بازداشت کرد. حکم بازداشت هفت سال پیش صادر شده بود.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.