ترامپ: کره شمالی تحت رهبری کیم جونگ اون پتانسیل رشد خارق‌العاده دارد
دونالد ترامپ با تمجید از کیم جونگ اون رهبر کره شمالی گفت این کشور، تحت رهبری "رئیس کیم" دارای "پتانسیل عظیمی برای رشد خارق العاده، موفقیت اقتصادی و ثروت" است.

رئیس جمهور ایالات متحده، امروز ۱۳ آوریل (۲۴ فروردین) در حساب توییتری خود تاکید کرد: "با کیم جونگ اون [رهبر] کره شمالی موافقم که روابط شخصی ما همچنان بسیار خوب است، شاید حتی کلمه عالی توصیف بهتری برای آن باشد." آقای ترامپ همچنین افزود با رهبر کره شمالی موافق است که برگزاری نشستی سوم میان آن دو می تواند برای فهمیدن کامل مواضع همدیگر مفید باشد.

موضع گیری دونالد ترامپ، در واکنش به اظهارات جدید کیم جونگ اون صورت گرفته که به‌تازگی گفت در صورتی که ایالات متحده "رفتار درستی" پیشه کند، حاضر است برای بار سوم با رئیس‌جمهور آمریکا دیدار کند.

رهبر کره شمالی افزود تا پایان سال میلادی جاری به آمریکا برای گرفتن "تصمیمی شجاعانه" فرصت می‌دهد و در عین حال روابط شخصی خودش با آقای ترامپ را "عالی" توصیف کرد.

کیم جونگ اون از دونالد ترامپ خواست به دنبال توافقی "عادلانه" و "قابل قبول برای دو کشور" باشد و افزود نشست قبلی سران دو کشور در ویتنام، "این شک قوی را در او ایجاد کرده که آیا آمریکا واقعا خواهان بهبود روابط با کره شمالی است یا نه".

رهبر کره شمالی تاکید کرد واشنگتن "به اشتباه بر این باور است که اگر بر ما فشار وارد کند، می‌تواند کره شمالی را رام و مطیع کند" و از آمریکا خواست از "روش‌های خصمانه" در مذاکرات دست بردارد.

دونالد ترامپ در واکنش توییتری خود به مواضع جدید رهبر کره شمالی، به بخش های هشدارآمیز اظهارات او پاسخی نداده و تنها صحبت های کیم جونگ اون در مورد روابط شخصی خود با رئیس جمهور آمریکا و آمادگیش برای سومین دور مذاکرات مستقیم را برجسته کرده است.

آقای ترامپ با اشاره به تحریم های اقتصادی واشنگتن علیه پیونگ یانگ نوشته: "مشتاق روزی در آینده نزدیک هستم که سلاح های هسته ای و تحریم ها برچیده شوند، و شاهد این باشیم که کره شمالی یکی از موفق ترین ملت های دنیا می شود."

رهبران آمریکا و کره شمالی سال پیش برای اولین بار در سنگاپور دیدار کردند. ملاقات این دو در ماه فوریه امسال در هانوی پایتخت ویتنام، به دنبال اختلاف نظر بر سر خلع سلاح اتمی نتیجه‌ای به همراه نداشت.

آقای ترامپ گفته بود مقام‌های کره شمالی خواهان برداشته شدن کلیه تحریم‌های اقتصادی در ازای تعطیلی یک سایت مهم هسته‌ای بودند که او با این خواسته موافق نبود.

کره شمالی روایت آقای ترامپ در مورد دلیل شکست مذاکرات را نپذیرفته است.

ماه پیش معاون وزیر امور خارجه کره شمالی، آمریکا را به در پیش گرفتن "مواضعی مانند گانگسترها" متهم کرد و گفت این کشور در هانوی "یک فرصت طلایی" را از دست داد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.