وزیر امورخارجه آلمان: ما به ایران اعتماد نداریم
هایکو ماس وزیر امورخارجه آلمان گفت: "دقیقا به این دلیل که ما به ایران اعتماد نداریم، به توافق هسته ای نیاز داریم. این در هر حال فعلا مطمئن ترین راه برای جلوگیری از تولید سلاح هسته ای از سوی ایران است".

وزیرخارجه آلمان در گفت و گو با روزنامه "بیلد یکشنبه" افزود: "با قواعد روشن برای کنترل برنامه هسته ای ایران ما بهتر از تهدید به نتیجه خواهیم رسید. ما باید همراه با شرکای اروپائی خود به هر اقدامی برای جلوگیری از درگیری نظامی بکوشیم".

هایکو ماس نگفت که آیا ماموریتی برای سفر به ایران دارد یا نه. اما تحلیل گران آلمانی معتقدند با توجه به منافعی که آلمان در جلوگیری از تشدید بیشتر بحران مناسبات ایران و آمریکا دارد، ممکن است وی به خواست فراکسیون سبزها عمل کند و برای مذاکره با سیاستمداران ایرانی به تهران برود.

از زمانی که جمهوری اسلامی اعلام کرده که از تعهدات خود در برجام می کاهد و ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفته دومین ناوگان عظیم خود را نیز روانه خلیج فارس کند، نگرانی سیاستمداران آلمان در مورد احتمال بروز جنگ میان ایران و آمریکا تشدید شده است.

در این شرایط، حزب سبزهای آلمان از هایکو ماس وزیرخارجه این کشور خواست که با توجه به تشدید خطر جنگ میان ایران و آمریکا هرچه زودتر به تهران سفر کند.

امید نوری پور، سخنگوی ایرانی تبار سیاست خارجی فراکسیون این حزب در مجلس فدرال، روز یکشنبه ۱۲ مه در مصاحبه ای با هفته نامه اشپیگل گفت: "دولت آلمان باید برای حفظ توافق هسته ای با ایران دست به اقدامات جدی تری بزند".

نوری پور که از رهبران اصلی حزب سبزها است، در سیزده سالگی همراه با پدر و مادر ایرانی خود از ایران به آلمان مهاجرت کرده و ضمن تحصیلات رشته فسلفه، علوم سیاسی و حقوق، در ۲۱ سالگی به حزب سبزهای آلمان پیوسته است. او از سال ۲۰۰۲ عضو رسمی هیئت دبیران حزب سبزها و در حال حاضر سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون این حزب در مجلس فدرال آلمان است.

نوری پور، در گفت و گو با اشپیگل گفته است: "برای حل بحران سیاسی گفت و گوی مستقیم ضروری است. وضعیت اکنون چنان جدی شده است که توصیه کردن از راه دور مفید نخواهد بود". وی افزوده است: "هایکو ماس وزیرخارجه آلمان باید به دلیل رشد فزاینده خطر جنگ در خلیج فارس هرچه زودتر به تهران سفر کند و ایران را به ماندن در برجام مجاب سازد".

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.