احتمال وضع تعرفه بر ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر کالای چینی از سوی آمریکا
دولت آمریکا روز سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر از کالاهای وارداتی از چین را در فهرست افزایش احتمالی تعرفه قرار داد. در مقابل چین گفت، «تا پایان کار مبارزه خواهد کرد.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس تنش در مناسبات تجاری دو کشور نگرانی‌ها در مورد پیامدهای منفی آن بر اقتصاد جهانی را افزایش داده است.

روز سه شنبه اداره تجارت خارجی آمریکا در واکنش به تصمیم روز دوشنبه چین برای وضع تعرفه بر ۶۰ میلیارد دلار کالای آمریکایی فهرست کالاهای چينی که در مراحل بعدی مشمول تعرفه خواهند شد را منتشر کرد.

تصمیم روز دوشنبه دولت چین واکنشی بود به افزایش تعرفه‌های تنبیهی بر ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای محصول آن کشور که دونالد ترامپ هفته گذشته آنرا اعلام کرد.

یک سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه شنبه گفت:«چین تا پایان کار مبارزه خواهد کرد. ما برای حفاظت از منافع خویش عزم و توانایی لازم را داریم. اقدامات متقابل چین نشاندهنده عزم ما در حفاظت از سیستم تجارت چند جانبه است.»

دونالد ترامپ تقابل تجاری بین دو کشور که باعث کاهش ارزش سهام در روزهای اخیر شده است را بی‌اهمیت جلوه داد و آنرا «جرو بحث» بین دوستان توصیف کرد.

قرار دادن بیش از سه هزار و ۸۰۰ کالای چینی در فهرست افزایش احتمالی تعرفه‌های آمریکا در حقیقت اجرای تهدیدهای دونالد ترامپ در روز ۱۵ اردیبهشت است که اعلام کرد تمامی کالاهای وارداتی از چین مشمول تعرفه ۲۵ درصدی خواهند شد.

به گفته اداره تجارت خارجی آمریکا قبل از به اجرا گذاشتن تعرفه‌ها روز ۱۷ ژوئن این تصمیم مورد بررسی نهایی قرار خواهد گرفت و این فهرست کالاهای گوناگونی را که تاکنون مشمول تعرفه نبوده اند در برمی گیرد.

این نهاد افزود محصولات دارویی و مواد معدنی کمیابی که در باطری‌ها و وسایل الکترونیک مورد استفاده قرار می گیرند مشمول این تعرفه‌ها نخواهند شد.

همزمان روز سه شنبه در شبکه‌های اجتاعی چین اظهار نظرهای گسترده‌ای در محکوم کردن تصمیم اخیر آمریکا منتشر شد. به نظر می رسد که سانسور دولتی چین در روزهای گذشته ترجیح داده بود مانع انتشار این اظهار نظرها شود ولی پس از تصمیم روز دوشنبه برای مقابله به مثل با آمريکا مسئولان سانسور برای منحرف کردن افکار عمومی از انتقاد از دولت چین اجازه داده اند حملات به واشنگتن منتشر شود.

دولت دونالد ترامپ از ماه ژوئیه سال گذشته و به بهانه اقدامات چین برای سرقت اسرار اقتصادی، اعمال فشار به شرکت‌های خارجی برای دادن فناوری‌های خود به آن کشور و حمایت مالی ناعادلانه از شرکت‌های چینی در رقابت با خارجی‌ها وضع تعرفه بر کالاهای وارداتی از چین را آغاز کرد.

کارشناسان اقتصادی می گویند درهفته‌های گذشته و همزمان با ادامه گفتگوهای واشنگتن و پکن احتمال دستیابی به توافق وجود داشت ولی ظاهرا در روزهای اخیر به خاطر عوامل جدیدی احتمال تفاهم کاهش یافته و تحت تاثیر این جنگ تجاری نه فقط آمریکا و چین بلکه کل اقتصاد جهانی آسیب خواهد دید.

با استفاده از خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ ش.ر/خ

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.