هشدار عربستان سعودی: حملات اخیر امنیت جهانی نفت را تهدید می‌کند
عربستان سعودی می‌گوید حمله به نفت‌کش‌ها و خط لوله اصلی نفت این کشور، به امنیت نفتی و اقتصاد جهانی لطمه وارد می‌سازد. عربستان سعودی، روز گذشته (سه‌شنبه ۱۴ می) از حمله هواپیماهای بدون سرنشین به دو نیروگاه پمپاژ نفتی و مسدود شدن یکی از خطوط اصلی نفت این کشور خبر داد. دو روز پیش از این اقدام نیز دو نفت‌کش عربستان در نزدیکی سواحل امارات متحده عربی هدف خرابکاری قرار گرفته بود.

در بیانیه‌ای، که روز چهارشنبه ۱۵ ماه می از سوی دولت عربستان سعودی منتشر شد، با اشاره به رخدادهای اخیر علیه نفت‌کش‌ها و خطوط اصلی نفت این کشور، تاکید شده است: این تهدیدها نه تنها امنیت ذخایر نفتی منطقه بلکه اقتصاد جهانی را به خطر می‌اندازد.

حملات پهپادی علیه خطوط اصلی نفت در عربستان سعودی را شورشیان حوثی یمن برعهده گرفته و تاکید کردند که این اقدام "پاسخ به جنایات‌های عربستان در طی چهار سال جنگ در یمن" بوده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از شبکه خبری العربیه گزارش داد: ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی، روز سه‌شنبه و پس از حمله به خطوط نفتی در عربستان، مواضع حوثی‌ها در یمن را هدف حملات شدید قرار دادند که در نتیجه آن ۹۷ تن از شبه‌نظامیان حوثی کشته و ۱۲۰ تن هم دستگیر شدند.

بازار جهانی نفت در وضعیت ثبات به سر می‌برد

با وجود هشدارهای مقامات عربستان سعودی نسبت به تهدیدات علیه امنیت نفتی در جهان، بازار نفت، امروز (چهارشنبه)، از وضعیت باثباتی برخوردار بود.

آژانس بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین گزارش خود، که روز شامگاه سه‌شنبه منتشر شد، تصریح کرد که تصمیمات اخیر آمریکا، مبنی بر لغو معافیت برای کشورهای خریدار نفت ایران، موجب بحران در بازار جهانی نفت نشده است.

بدنبال تهدیدات اخیر نسبت به نفت‌کش‌ها و خطوط اصلی نفت در عربستان سعودی، مقامات این کشور، شامگاه سه‌شنبه در نشستی به ریاست ملک سلمان، در جده حضور یافتند.

دولت عربستان سعودی، ضمن بررسی رخدادهای اخیر، نسبت به لزوم مقابله با "هسته‌های تروریستی، به‌ویژه شبه‌نظامیان حوثی در یمن که از حمایت ایران برخوردارند و دست به اینگونه اقدامات می‌زنند"، هشدار داد.

همچنین، عربستان سعودی نسبت به مسئولیت جامعه جهانی در قبال تامین امنیت خطوط دریایی انتقال نفت و امنیت بازار نفتی و جلوگیری از تاثیرات منفی اینگونه اقدامات بر بازارهای انرژی تاکید کرده است.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.