وزیر عراقی: موضوع برق را سیاسی نکنید
با نزدیک شدن تابستان و فصل گرمای شدید در عراق، نگرانی از قطع برق به کابوسی بزرگ برای مردم و دولت تبدیل شده است. در این وضعیت وزیر نیروی دولت عراق هشدار می‌دهد که در شرایط تنش منطقه‌ای و بالا گرفتن دعوا میان تهران و واشنگتن، نباید پروندۀ برق را سیاسی کرد.

روز چهارشنبه ١۵ مه/٢۵ اردیبهشت، لؤی الخطيب، وزیر برق (نیرو) عراق گفت: "برق یک مسئلۀ امنیت ملی است. کمبود برق به تمامی اقتصاد لطمه می‌زند".

لؤی الخطيب که یک تکنوکرات ۵١ ساله است، وظیفۀ سنگین بازسازی شبکۀ برق عراق را به عهده دارد. این کشور از زمان جنگ با ایران با مشکل کمبود برق مواجه بوده اما بخصوص بعد از جنگ با داعش در سال ٢٠١٧، کمبود برق به یکی از مشکلات حاد کشور تبدیل شد. سال گذشته، قطع برق در شهرهایی مثل بصره به شورش‌های خیابانی و در نهایت برکناری وزیر قبلی منجر شد. طی تابستان ٢٠١٨، قطع برق در برخی مناطق عراق حتی به بیست ساعت در شبانه‌روز می‌رسید.

علاوه بر این، آمریکا به دولت عراق فشار می‌آورد که مبادلاتش را با ایران کم کند و از این کشور برق نخرد. در این وضعیت، لؤی الخطيب هشدار می‌دهد که موضوع برق نباید سیاسی شود زیرا "بحران‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی در عراق، تمامی منطقه و حتی اقتصاد جهانی را در خطر قرار می‌دهد".

او در عین حال می‌گوید که نسبت به سال گذشته، بعضی نیروگاه‌ها و خطوط فشار قوی ترمیم شده‌اند. لؤی الخطيب با افتخار می‌گوید: "در پاییز گذشته که من وزیر شدم، تولید برق حدود ١٠ گیگاوات بود اما امروزه به ١۵ گیگاوات رسیده است".

او تعهد می‌کند که "اکثر استان‌ها دست کم ٢٠ ساعت در شبانه‌روز برق خواهند داشت".

دولت عراق برای بازسازی شبکۀ برق خود یک قرارداد ٧٠٠ میلیون یورویی با زیمنس آلمان و قراردادهای دیگری با جنرال الکتریک آمریکایی بسته است. با اینحال هنوز هم حدود یک‌سوم برق عراق توسط ایران تأمین می‌شود. این انرژی یا مستقیماً از طریق شبکۀ برق به عراق می‌رسد و یا در قالب گازی که به نیروگاه‌های عراقی داده می‌شود.

اما آمریکا همچنان از بغداد می‌خواهد که به جای خرید از ایران، "همکاری" با شرکت‌های آمریکایی جنرال الکتریک، هانی‌ول و اکسون موبایل را افزایش دهد.

لؤی الخطيب که چندان مایل نیست مستقیماً در بارۀ مسائل سیاسی و فشارهای آمریکا حرفی بزند به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: "من فقط از قدرت‌های بین‌المللی می‌خواهم که عاقلانه رفتار کنند تا ما هم بتوانیم در صلح و آرامش زندگی کنیم".

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.