شکایت اعضای کنگره آمریکا از «بی‌خبری» از جزئیات تحولات مربوط به ایران
اعضای کنگره آمریکا روز سه‌شنبه گفتند که دولت ترامپ آنها را به اندازه کافی در مورد تنش‌های فزاینده با ایران در جریان نمی‌گذارد. به گزارش خبرگزاری رویترز، در میان این اعضا حتی هم‌حزبی‌های دونالد ترامپ از حزب جمهوری‌خواه نیز هستند.

در پی تصمیم آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران و اقدام متقابل تهران برای محدود کردن حضور در برجام، تنش‌ها بین دو کشور ابعاد جدیدی به خود گرفته و مقام‌های آمریکایی به خاطر «دریافت اطلاعاتی از تهدیدات جدید ایران» دست به تقویت نیروی نظامی ایالات متحده در منطقه زده‌اند.

به گزارش رویترز، قانون‌گذاران آمریکایی و ازجمله چند تن از هم‌حزبی‌های دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا، از بی‌خبری در مورد این تحولات شکایت کرده و می‌گویند که خواستار برپایی جلسات توضیحی دولت در مورد این تهدیدات و تصمیمات دولت هستند.

برخی اعضای دموکرات کنگره نیز می‌گویند که مقام‌های ارشد دولت ترامپ باید نشست‌های علنی و همگانی در این مورد برگزار کنند.

روزنامه نیویورک‌تایمز روز دوشنبه از قول برخی مقام‌های دولتی آمریکا که نام‌شان فاش نشد نوشت که جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ، دستور بازنگری و به‌روزرسانی طرحی را داده که یکی از مفاد آن گزینه اعزام ۱۲۰ هزار نظامی آمریکایی به خاورمیانه است.

به نوشته این روزنامه، در این طرح شرط این اعزام نیروی تقویتی، حمله جمهوری اسلامی به نیروهای آمریکایی یا تسریع فعالیت هسته‌ای ایران «به‌سوی ساخت بمب اتم» ذکر شده است.

با این حال، دونالد ترامپ روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که «به نظرم این خبر جعلی است».

به گزارش رویترز، خبرنگاران روز چهارشنبه بیرون از ساختمان سنای آمریکا از لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه، در مورد این خبر پرسیدند و او گفت: «فکر می‌کنم همه ما در این زمینه در بی‌خبری به‌ سر می‌بریم.»

او در پاسخ به این پرسش که آیا فکر می‌کند «برای قانون‌گذاران آمریکایی در این زمینه جلسه توضیحی برگزار خواهد شد؟» گفت که «امیدوارم.»

در همین حال خبر می‌رسد که نانسی پلوسی، سخنگوی دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، در زمینه تحولات مربوط به ایران درخواست تشکیل جلسه برای اعضای مجلس نمایندگان داده، اما به گفته دستیاران سناتورها، دولت ترامپ هنوز با این درخواست موافقت نکرده است.

سناتور باب منندز، مقام ارشد دموکرات در کمیته روابط خارجی سنا، می‌گوید که «اگر ایران مسئول حملات هدفمند علیه سربازان ما در منطقه یا علیه منافع امنیت ملی ما باشد البته که ما باید پاسخ درخوری به آنها بدهیم تا از حملات بعدی جلوگیری شود.»

او افزود: «اما سخت است بخواهیم اقدامات دولت [ترامپ] را توجیه کنیم در شرایطی که آنها اصرار دارند جلوی کنگره دیوار کشیده و نگذارند هیچ جزئیاتی در مورد ماهیت این تهدیدات یا راهبرد ما برای مقابله با آنها به کنگره برسد.»

رویترز می‌گوید که این خبرگزاری برای دریافت واکنش در این مورد با کاخ سفید تماس گرفته اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

منابع: رویترز و رادیوفردا/ پ. پ./ ف. دو.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.