ولادیمیر پوتین: خروج از برجام سودی برای ایران نخواهد داشت
رئیس‌جمهوری روسیه می‌گوید که خروج ایران از برنامه جامع اقدام مشترک، موسوم به برجام، سودی برای تهران نخواهد داشت.

ولادیمیر پوتین که روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، اظهار داشت: «صریح بگویم، من دلیلی نمی‌بینم که آنها [ایرانی‌ها] بخواهند از برجام خارج شوند».

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، رئیس‌جمهوری روسیه تصریح کرد موضع خود را صریح بیان می‌کند چرا که این موضوع را به ایرانی‌ها گفته است.

به گفته وی، خروج ایران از این توافق «در نهایت باعث می‌شود که تهران مقصر فروپاشی برجام شناخته شود و نه واشینگتن که این روند را کلید زد».

آقای پوتین اظهار داشت:‌ «من بارها در گفت‌وگو با طرف‌های ایرانی گفته‌ام که، به نظر من، مصلحت بالای ایران ایجاب می‌کند که فارغ از هر اتفاقی در این توافق بماند. چون به محض اینکه [به خروج آمریکا از برجام] واکنش نشان دهد و اعلام کند که از آن خارج می‌شود، فردا همه فراموش خواهند کرد که ایالات متحده عامل فروپاشی این توافق است و ایران مقصر شناخته می‌شود».

رئیس‌جمهوری روسیه در خصوص تنش‌های اخیر بین ایران و آمریکا و کاهش تعهدات تهران در برجام گفت: «باید ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد. روسیه مامور آتش‌نشانی نیست، ما نمی‌توانیم هر چیزی را نجات دهیم وقتی که قضایا کاملا دست ما نیست».

آقای پوتین با بیان اینکه «روسیه مسئولیت خود را انجام داده است» افزود: «ما آماده‌ایم که به ایفای نقش مثبت خود ادامه دهیم ولی این مسئله فقط به ما بستگی ندارد. بستگی به همه شرکا و بازیگران از جمله ایالات متحده، کشورهای اروپایی و ایران دارد».

اظهارات وی یک روز پس از دیدار با مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در بندر سوچی روسیه بیان می‌شود که هدف از آن بحث و تبادل‌نظر درباره روابط دوجانبه و همچنین تنش‌های اخیر بین تهران و واشینگتن اعلام شده بود.

آمریکا اوایل هفته گذشته اعلام کرد که در واکنش به «تهدیدهای اخیر ایران» ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن را همراه با شماری بمب‌افکن بی- ۵۲ به خلیج فارس فرستاده است. واشینگتن چند روز بعد بخش فلزات و صنایع معدنی ایران را تحریم کرد.

ایران هم هفته گذشته خبر داد که به خاطر خروج آمریکا از برجام و از آنجا که تاکنون نفعی از توافق هسته‌ای نبرده است برخی از تعهداتش در چارچوب برجام را کاهش می‌دهد.

جنگ لفظی مقام‌های تهران و واشینگتن در روزهای گذشته به اندازه‌ای بالا گرفت که موجب تشدید نگرانی‌ها در خصوص برخورد نظامی دو کشور شد. با این حال، مقام‌های ایران و آمریکا روز سه‌شنبه هفته جاری تاکید کردند که خواهان جنگ با یکدیگر نیستند.

به رغم این تحول، سخنگوی کرملین روز چهارشنبه گفت مایک پومپئو در دیدار روز گذشته خود با رئیس‌جمهوری روسیه، هیچ گامی برای رفع نگرانی مسکو در ارتباط با بحران ایران برنداشت.

دمیتری پسکوف به خبرنگاران گفت: وزیر خارجه آمریکا در مورد بحران ایران «هیچ اطمینانی» به پوتین نداد که بتواند رفع نگرانی کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های اینترفاکس، ایتارتاس و سایت رادیو فردا/ ک.ر

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.