رسانه‌های عربستان از انهدام «دو موشک حوثی‌ها» بر فراز جده و طائف خبر دادند
رسانه‌های سعودی گزارش داده‌اند که حوثی‌های یمن بار دیگر موشک‌هایی به خاک عربستان شلیک کرده‌اند و پدافند هوایی این کشور بامداد دوشنبه، ۳۰ اردیبهشت، دو موشک را بر فراز جده و طائف رهگیری و منهدم کرده است.

طائف و جده در دو سوی مکه واقع شده‌اند و فاصله هر یک تا شهر مکه حدود ۹۰ کیلومتر است.

حوثی‌ها در مورد انتشار این خبر، مقام‌های سعودی را به «بهره‌برداری از موقعیت مکه» متهم کرده‌اند.

روزنامه عکاظ، چاپ جده، بامداد دوشنبه با اشاره به رهگیری «یک موشک حوثی ایرانی» بر فراز شهر طائف گزارش داد که در شبکه‌های اجتماعی ویدئوهایی از لحظه انهدام این موشک در آسمان منتشر شده است.

ساعاتی بعد نیز تلویزیون ماهواره‌ای العربیه، تحت مالکیت عربستان سعودی، از رهگیری و انهدام دو موشک بر فراز طائف و جده خبر داد و مدعی شد موشکی که بر فراز طائف منهدم شد «به سوی مکه پرتاب شده بود».

روزنامه عکاظ و همچنین شمار زیادی از کاربران سعودی در شبکه‌های اجتماعی با اشاره به «حمله‌ای مشابه در دو سال پیش»، حوثی‌ها را متهم کرده‌اند که شهر مذهبی مکه را «در ماه رمضان و در ایام حج عمره» هدف قرار داده است.

حوثی‌های یمن، که مورد حمایت ایران هستند، بدون تایید یا تکذیب شلیک دو موشک، تنها گفته‌اند که عربستان سعودی از موقعیت مکه بهره‌برداری سیاسی می‌کند.

به گزارش تلویزیون حوثی‌ها، موسوم به المسیره، یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح حوثی‌ها گفته است: «عملیات نظامی که انجام می‌دهیم، تردیدی در اعلان آن نداریم و منتظر برداشت‌های نادرست نمی‌مانیم».

سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی همچنین عربستان را متهم کرد که بار دیگر «با بهره‌برداری از موقعیت مذهبی مکه»، در صدد است بر «جنایاتش علیه مردم» یمن سرپوش بگذارد.

خبر انهدام دو موشک بر فراز شهرهای سعودی حدود یک هفته پس از حمله پهپادی حوثی‌ها به دو ایستگاه خط لوله نفت شرکت آرامکو در عمق خاک عربستان منتشر شده است.

مقام‌های ارشد سعودی، از جمله خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع آن کشور گفته‌اند که آن حمله پهپادی به دستور ایران انجام شد.

عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجی عربستان، نیز حوثی‌ها را «جزئی جداناپذیر از سپاه پاسداران» خوانده و گفته بود که آنها «روز به روز نشان می‌دهند برنامه‌های ایران را اجرا می‌کنند و سرنوشت مردم یمن را با منافع ایران تاخت می‌زنند».

با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی این اظهارات را تکذیب کردند و عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، با انتشار پیامی توئیتری خطاب به عادل الجبیر، مقام‌های سعودی را «متوهم» خواند و از آنها خواست که «جنایات علیه مردم یمن را متوقف کنند».

از سوی دیگر یک مقام نظامی حوثی‌ها روز یکشنبه گفت که حمله هفته گذشته آغاز حملاتی جدید علیه «۳۰۰ هدف بسیار مهم» در منطقه است.

به گزارش رویترز به نقل از خبرگزاری حوثی «سبا»، این مقام نظامی گفته است که این ۳۰۰ هدف شامل اماکن نظامی در خاک عربستان، امارات و پایگاه‌های آن دو کشور در خاک یمن می‌شود.

آمریکا و کشورهای عربی همواره گفته‌اند که شبه‌نظامیان شیعه حوثی از گروه‌های نیابتی ایران در منطقه محسوب می‌شود و از جمهوری اسلامی دستور می‌گیرد.

حملات موشکی و پهپادی اخیر حوثی‌ها به خاک عربستان در حالی صورت گرفته که تنش بین ایران و آمریکا بالا گرفته و واشینگتن با اشاره به «شواهدی موثق درباره تهدیدهای جدید ایران» ناو و بمب‌افکن به منطقه اعزام کرده است.

عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجی عربستان، روز یکشنبه به خبرنگاران گفت کشورش «خواستار صلح و ثبات در منطقه است» اما «دست‌بسته نمی‌ماند و از خود دفاع خواهد کرد».

منابع: رویترز، آسوشیتدپرس، المسیره، عکاظ، توئیتر و رادیو فردا /ج / پ.پ

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.