حوثی‌های یمن برای دومین روز متوالی به فرودگاه نجران عربستان حمله کردند
حوثی‌های یمن از حمله دیگری به فرودگاه نجران در عربستان سعودی خبر داده و دولت عربستان خواستار موضعگیری قاطع جامعه جهانی در مورد ایران و گروه‌های وابسته به آن شده است.

روز چهارشنبه، ۱ خرداد (۲۲ مه)، تلویزیون المسیره، متعلق به حوثی‌ها به نقل از "ارتش و کمیته‌های مردمی یمن" گزارش کرد که "در واکنش به ادامه حملات ائتلاف متجاوز سعودی در ماه مبارک رمضان به مناطق مختلف کشورمان ، فرودگاه نجران در جنوب عربستان با پهپاد قاصف K۲ هدف حمله قرار گرفته است." براساس این گزارش، حمله به فرودگان نجران در ساعات بامداد روز چهارشنبه صورت گرفته است.

خبرگزاری تسنیم در ایران، به نقل از "یک منبع نظامی یمنی" گفته است که "عملیات هجومی یگان پهپادی" محل نگهداری هواپیماهای نظامی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در فرودگاه نجران را هدف قرار داده است. نجران در جنوب عربستان واقع است. تسنیم نام و سمت این منبع نظامی را گزارش نکرده است.

این دومین حمله پهپادی حوثی‌ها به فرودگاه نجران طی دو روز اخیر است. روز گذشته شبه‌نظامیان حوثی گفتند که به یک انبار تسلیحات و مهمات در فرودگاه نجران حمله کرده‌اند و منابع نظامی سعودی نیز برخورد یک پهپاد حامل مواد منفجره به "تاسیسات غیرنظامی" در استان نجران را تایید کردند. خبرگزاری تسنیم گفته است که حمله روز گذشته "نیروی هوایی ارتش یمن" به فرودگاه نجران آتش سوزی گسترده‌ای ایجاد کرد.

پهپا
حمله پهپادی به نیروهای دولتی یمن - حوثی‌ها در جنگ داخلی هم پهپاد به کار برده‌اند

این خبرگزاری افزوده است که حملات پهپادی به تلافی حملات هوایی هفته گذشته عربستان به نقاطی در صنعا صورت گرفته که در آن تعدادی غیرنظامی از جمله چند زن و کودک کشته و زخمی شدند.

حمله هوایی عربستان به صنعا هفته گذشته و پس از آن صورت گرفت که یک پهپاد حامل مواد منفجره به خط لوله شرق به غرب عربستان برخورد کرد و باعث شد انتقال نفت از این خط لوله برای چند ساعت متوقف شود. حوثی‌های یمن مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند. حمله به خط لوله نفتی سعودی یک روز پس از انفجارهایی در چند نفتکش متعلق به عربستان، امارات عربی متحده و نروژ در سواحل امارات روی داد.

کسی مسئولیت این انفجارها را برعهده نگرفته است اما یک شرکت نروژی بیمه‌گر نفتکش‌ها و برخی مقامات آمریکایی احتمال دست داشتن جمهوری اسلامی ایران یا گروه‌های وابسته به آن را مطرح کرده‌اند اما هنوز نتیجه قطعی تحقیقات در این زمینه منتشر نشده است.

پهپاد
دو سال پیش مقامات آمریکایی با به نمایش گذاشتن قطعات یک پهپاد ایران را به تجهیز حوثی‌ها متهم کردند اما مقامات ایرانی تاکید دارند که حوثی‌ها به فناوری ساخت موشک و پهپاد دست یافته‌اند

در پائیز سال ۲۰۱۴، شبه نظامیان حوثی با درخواست سهیم شدن در قدرت، صنعا، پایتخت یمن را تصرف کردند و در ماه های بعد، با سلب اختیارات عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری، قدرت را در دست گرفتند. رئیس جمهوری یمن که در جریان بهار عربی، با برنامه‌ای برای ایجاد زیرساخت‌های دموکراتیک و برگزاری انتخابات آزاد به این سمت انتخاب شده بود، از صنعا گریخت.

در بهار سال بعد، عربستان سعودی ائتلافی از چند کشور مسلمان و عرب را برای حمایت از دولت یمن ایجاد کرد. عملیات نظامی این ائتلاف کمابیش به طور کامل برعهده عربستان و امارات بوده است.

حوثی‌های یمن، که پیرو مذهب زیدیه، از مذاهب شیعه هستند از حمایت جمهوری اسلامی برخوردارند و برخی ناظران جنگ یمن را جنبه‌ای از رقابت بین حکومت روحانیون شیعه در ایران و خاندان سلطنتی وهابی در عربستان دانسته و به آن جنگ نیابتی نام داده‌اند.

در گذشته، حوثی‌ها در مواردی به پرتاب موشک به مناطقی در عربستان مبادرت کرده‌اند که اکثرا توسط دفاع ضد موشکی منهدم شده است. در هفته‌های اخیر، حوثی‌ها از پهپادهای حامل مواد منفجره علیه عربستان استفاده کرده‌اند. حوثی‌ها پیش از این برای حمله به مواضع نیروهای دولتی یمن پهپاد به کار برده‌اند.

سازمان ملل، که همچنان دولت عبد ربه منصور هادی را دولت قانونی یمن می‌شناسد، ارسال اسلحه برای حوثی‌ها را ممنوع کرده است. عربستان سعودی و برخی منابع غربی جمهوری اسلامی ایران را به ارسال تسلیحات برای حوثی‌ها متهم می‌کنند اما مقامات جمهوری اسلامی تاکید دارند که از حوثی‌ها حمایت سیاسی می‌کنند و حوثی‌ها خود به فناوری تولید و استفاده از موشک و پهپاد دست یافته‌اند. هنوز عربستان سعودی نسبت به گزارش حمله به فروگاه نجران واکنشی نشان نداده است.

دولت سعودی
هیئت دولت عربستان خواستار موضعگیری قاطع جامعه جهانی علیه حکومت ایران و "گروه‌های" نیابتی آن شده است

دولت سعودی خواستار موضعگیری جهانی علیه ایران شد

همزمان، خبرگزاری دولتی سعودی گزارش کرده است که شامگاه گذشته هیئت دولت این کشور به ریاست ملک سلمان، پادشاه، تشکیل جلسه داد و در بخشی از این جلسه به بررسی تحولات بین‌المللی پرداخت.

این بیانیه با یادآوری برگزاری اجلاس فوق‌العاده سران عرب در مکه در پنجشنبه آینده، گفته است که هدف از این نشست "هماهنگی با کشورهای برادر در زمینه تعمیق امنیت منطقه و به خصوص در پی اقدامات رژیم ایران و گروه‌های نیابتی متجاوز وابسته به آن در منطقه و تبعات وخیم این اقدامات برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین ثبات در بازار جهانی نفت است."

در این بیانیه آمده است که دولت سعودی "در پی صلح در منطقه است و هیچ هدف دیگری ندارد و هر آنچه را که در قدرت دارد برای جلوگیری از جنگ به کار خواهد گرفت و دست صلح آن همواره به سوی همگان دراز است." این بیانیه می‌افزاید که دولت سعودی "معتقد است که مردم منطقه، از جمله مردم ایران، حق دارند از امنیت و ثبات برخوردار باشند و در راه توسعه کشورشان گام بردارند."

بیانیه دولت عربستان از جامعه بین‌المللی خواسته است تا "به وظیفه خود عمل کرده و موضعی قاطعانه علیه رژیم ایران اتخاذ و این رژیم را مجبور به توقف رفتار کنونی آن کند و از اقدامات این رژیم در گسترش ویرانی و اغتشاش در سراسر جهان جلوگیری به عمل آورد و همچنین مانع از اقدامات غیرمسئولانه و غیرعاقلانه گروه‌های نیابتی آن شود و به این ترتیب منطقه را از خطرات موجود و عواقب نامطلوب اینگونه رفتارها حفظ کند."

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.