انتخابات پارلمان اروپا: اتحادیۀ اروپا چیست؟
نگرانی بزرگ در اکثر کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا، میزان مشارکت اندک مردم در انتخابات پارلمان اروپا است. اما کارشناسان و مسئولان سیاسی تأکید می‌کنند که پارلمان اروپا و به طور کلی اتحاد کشورهای اروپایی می‌تواند در آینده و سرنوشت مردم این قارّه تعیین‌کننده باشد. امکانات استثنایی اقتصادی و انسانی اتحادیۀ اروپا از خلال ارقام به خوبی پیداست.

اتحادیۀ اروپا که ریشه در بازار مشترک اروپا (١٩۵٨) دارد و امروزه دارای ٢٨ عضو است، قبل از هر چیز یک بازار یگانه محسوب می‌شود که در چارچوب آن کالا، افراد، سرمایه و خدمات می‌توانند آزادانه و بدون رعایت مرزهای ملی جا به جا شوند. در حال حاضر ١٩ کشور از پول واحد یورو استفاده می‌کنند. بریتانیا، دانمارک و سوئد ترجیح داده‌اند که پول ملی خود را نگاه دارند و بقیه نیز باید شرایط اقتصادی خود را برای ملحق شدن به یورو آماده کنند.

بازار گسترده

بنا بر آمار کمیسیون اروپا، از نظر خدمات و کالاهای ساخته شده (به غیر از محصولات طبیعی)، اتحادیۀ اروپا نخستین بازار جهان محسوب می‌شود. با اینحال تولید ناخالص داخلی اتحادیه حدود ١٧ هزار میلیارد دلار، و در نتیجه تقریباً ٢ هزار میلیارد دلار کمتر از تولید ایالات متحد آمریکاست. در عین حال اتحادیۀ اروپا از این نظر همچنان از چین جلوتر است.

جمعیت فشرده

از نظر جمعیت، اتحادیۀ اروپا با ۵١٣ میلیون نفر، بعد از چین و هند قرار می‌گیرد. ایالات متحد آمریکا در مقام چهارم است. کشور آلمان با ٨٢ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اتحادیۀ اروپاست.

مساحت محدود

مساحت کل اتحادیۀ اروپا ۴٫٣ میلیون کیلومتر مربع است، در حالی که روسیه به تنهایی ١٧ میلیون و ایالات متحد آمریکا نزدیک به ١٠ میلیون کیلومتر مربع وسعت دارند.

فرهنگ متنوع

در اتحادیۀ اروپا ٢۴ زبان رسمی وجود دارد که بعضی از آنها – مثل انگلیسی، اسپانیایی، فرانسه – حضور گستردۀ جهانی دارند اما برخی دیگر مثل زبان‌های فنلاندی یا بلغاری از نظر گسترش جغرافیایی بسیار محدود مانده‌اند.

بودجه

هر یک از کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا معادل یک درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به بودجۀ اتحادیه تخصیص می‌دهد. این بودجه برای دورۀ شش سالۀ ٢٠١۴ تا ٢٠٢٠ معادل هزار میلیارد یورو تعیین شده است.

بعد از انتخاباتی که در پایان این هفته (٢٣ تا ٢۶ مه) برگزار می‌شود، بودجۀ اتحادیۀ اروپا برای دورۀ بعدی به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.