دولت آلمان "باید شهروند عضو داعش را نجات دهد"

یک جوان آلمانی را در شمال عراق خطر اعدام تهدید می‌کند. وکلای مدافع او گفته‌اند که دولت آلمان باید از او حمایت کند و جانش را نجات دهد.

دنیز که از سال ۲۰۱۷ به دست کردهای شمال عراق دستگیر شده، قصد دارد به آلمان برگردد. وکیلان مدافع او به دادگاه اداری فرانکفورت شکایت برده‌اند که مقام‌های آلمانی برای بازگرداندن دنیز به آلمان تلاشی نمی‌کنند.

سدا ییلدیز و علی آیدین، دو وکیلی که در فرانکفورت وکالت دنیز را قبول کرده‌اند، می‌گویند: «دولت آلمان وظیفه دارد که اقدام کند، زیرا زندگی شاکی در خطر است.»

این دو وکیل در برلین از وزارتخانه‌های کشور، امور خارجه و دادگستری شکایت کرده و آنها را به "اهمال با انگیزه‌های سیاسی" متهم کرده‌اند.

عقب‌نشینی حق در برابر خشم عموم

دو وکیل دعاوی در شکوائیه خود به اظهارات هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان، استناد کرده‌اند، که در آوریل گذشته از این پیشنهاد حمایت کرد که آن دسته از اعضای داعش که شهروند آلمان هستند، نباید به آلمان برگردانده شوند، بلکه باید در برابر دادگاهی بین‌المللی قرار گیرند.

بنا به گزارش‌ها هایکو ماس، وزیر امور خارجه، و کاتارینا بارلی، وزیر دادگستری آلمان نیز دیدگاه مشابهی دارند و به بازگشت اعضای داعش از قلمرو پیشین این گروه تروریستی به آلمان علاقه‌ای ندارند.

به اعتقاد دو وکیل دادگستری، این موضع دولت آلمان با قانون اساسی کشور مغایرت دارد. آنها می‌گویند: «دولت آلمان افرادی را که در این کشور هیچ خلافی مرتکب نشده‌اند از بازگشت به آلمان منع می‌کند، با این توجیه که آنها ممکن است در آینده خطرناک باشند.»

کشورهای گوناگون در شیوه برخورد با اسیران داعشی رفتار متفاوتی دارند. در ماه آوریل دولت آلمان اعلام کرد افرادی که در خدمت یک سازمان تروریستی بوده‌اند، تابعیت آلمان را از دست می‌دهند، مشروط بر آن که حداقل یک تابعیت دیگر داشته باشند. این قانون عطف به ماسبق نمی‌شود، بنابرین برای اسیرانی که در سوریه یا عراق زندانی هستند، چیزی تغییر نمی‌کند.

به عقیده ماتیاس هارتویگ، حقوقدان شاغل در انستیتوی ماکس پلانک، مقررات اعلام‌شده با قانون اساسی آلمان همخوان نیست. زیرا به گفته او، طبق این قانون فردی تابعیت آلمانی را از دست می‌دهد که با یک سازمان تروریستی همکاری کرده باشد، اما این موضوع باید در برابر یک دادگاه آلمانی به اثبات رسیده باشد.

افزون بر این، روشن نیست چه وضعی پیش می‌آید اگر که فرد به طور همزمان تابعیت دیگر خود را نیز از دست بدهد.

به نظر این کارشناس امور حقوقی این مقررات، بیش از آن که به عقل و منطق متکی باشد، به دنبال ارضای خشم و نارضایتی مردم است.

دوشنبه سوم ژوئن دو شهروند فرانسوی که عضو داعش بودند در عراق به مرگ محکوم شدند. با این حساب تاکنون ۱۱ نفر فرانسوی به جرم همکاری با گروه تروریستی داعش در عراق به اعدام محکوم شده‌اند.

هم‌اکنون هزاران نفر از پیکارجویان داعش در دست کردهای سوریه اسیر هستند. کردها انتقاد می‌کنند که کشورهای غربی برای پس گرفتن شهروندان خود در میان این اسیران اقدامی نمی‌کنند.

مقام‌های امنیتی آلمان در اوایل ماه آوریل گفتند که هم‌اکنون ۶۶ شهروند آلمانی در مناطق کردنشین سوریه زندانی هستند که متهم به عضویت در داعش‌اند و ۲۱ نفر از آنها به زندان محکوم شده‌اند.

به گفته نهادهای امنیتی در میان افراد زندانی چندین زن و بچه وجود دارد.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.