فوتبالیست سوری که 'نماد قیام علیه بشار اسد' شده بود درگذشت
عبدالباسط ساروت، فوتبالیست سوری که در جریان جنگ داخلی این کشور به نماد مخالفت با دولت بشار اسد بدل شده بود بر اثر جراحاتی که در جریان درگیری‌ها در حمص متحمل شده بود درگذشت.

او که به هنگام آغاز قیام مردم سوریه علیه دولت این کشور تنها ۱۹ سال داشت روز پنجشنبه در سن ۲۷ سالگی و در استان حما درگذشت.

از او به عنوان دروازه‌بان با آتیه تیم جوانان فوتبال سوریه یاد می‌شد اما از زمان آغاز تظاهرات‌های مردمی در شهرهای مختلف سوریه در سال ۲۰۱۱ او با پیوستن به صف مخالفان بشار اسد به یکی از نمادهای این اعتراضات بدل شد.

او حتی از محاصره ویرانگر شهر حمص از سوی نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان حامی آقای اسد جان سالم به در برد اگر چه چند عضو خانواده او در جریان این محاصره کشته شدند.

سباستین اوشر، گزارشگر بی‌بی‌سی می‌گوید بسیاری سرنوشت او و فراز و فرود پیوستنش به صف مخالفان مسلح بشار اسد را نیمرخی از انقلاب خونین و نافرجام مردم این کشور علیه بشار اسد می‌دانند.

ساروت چه گونه مرد؟
مرگ او را فرمانده گروه شورشی جیش العزه که در استان حما همچنان علیه دولت می جنگد اعلام کرده و آقای ساروت را "شهید" خطاب کرده است.

عبدالبساط ساروت ( چپ) از سوی بسیاری صدای انقلاب سوریه علیه بشار اسد خوانده می‌شد
عبدالبساط ساروت ( چپ) از سوی بسیاری صدای انقلاب سوریه علیه بشار اسد خوانده می‌شد

گروه ناظر مسایل حقوق بشری در سوریه که دفتر آن در بریتانیاست اعلام کرده آقای ساروت در جریان درگیری‌هایی که طی دو روز گذشته (پنجشنبه و جمعه) در استان حما در گرفت مجروح شده و امروز شنبه (هشتم ژوئن) بر اثر جراحات درگذشته است.

ارتش سوریه هنوز به گزارش‌ها در این باره واکنش نشان نداده است.

ساروت که بود؟
عبدالباسط ساروت به هنگام آغاز اعتراض‌های ضد دولتی در سوریه (۲۰۱۱) فقط ۱۹ سال داشت.

او با سیمای جوان و موهای بلند در حالی که سرودهای انقلابی سر می‌داد خیلی زود به سمبلی برای این اعتراضات بدل شد و در کنار فدوی سلیمان، هنرپیشه سرشناس سوریه خیلی زود به نماد انقلاب مردمی این کشور تبدیل شد.

ساروت و فدوی سلیمان که از میان علویان سوریه علیه بشار اسد اعتراض می‌کرد در سال ۲۰۱۱ که هنوز اعتراضات مسالمت‌آمیز بدون سرکوب نیروهای دولتی برگزار می‌شد خیلی زود مورد توجه معترضان و رسانه‌ها قرار گرفتند.

فدوی سلیمان
فدوی سلیمان، هنرپیشه سرشناس، که خود از علویان سوریه بود به رهبر مخالفان سنی بشار اسد بدل شده بود

اما کمی بعد که این اعتراض‌ها به جنگ داخلی بدل شد ساروت هم با در دست گرفتن اسلحه به جمع مخالفان مسلح در حمص پیوست.

او در مستند "بازگشت به حمص" که مورد توجه جشنواره‌های بین‌المللی هم قرار گرفت ظاهر شد و داستان خود را که چه گونه از یک دروازه‌بان با آتیه به یک چریک مسلح بدل شد روایت کرد.

با وجود این از نگاه دولت سوریه ساروت هم یک "تروریست جهادی" دیگر محسوب می‌شد.

شایعاتی هم وجود داشت که عبدالباسط ساروت با داعش بیعت کرده است.

اگر چه خود او پیش از مرگش این ادعاها را تکذیب کرده بود هر چند گفته بود در ایامی که داعش تنها گروه مسلح موفق در جنگ با دولت سوریه شناخته می‌شد به پیوستن به این گروه فکر کرده بود.

فدوی سلیمان دو سال پیش در حالی که همچون صدها هزار پناهنده سوری به خارج از این کشور رفته بود و مقیم فرانسه شده بود، بر اثر سرطان درگذشت.

اکنون با مرگ ساروت دومین نماد انقلاب مردم سوریه هم درگذشت.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.