حوثی‌های یمن از حمله پهپادی به فرودگاهی در عربستان خبر دادند
حوثی‌های یمن گفته‌اند که مراکز نظامی عربستان سعودی را هدف حملات جدیدی قرار داده‌اند.

روز یکشنبه، ١٩ خرداد (٩ ژوئن)، تلویزیون المسیره، متعلق به حوثی‌های یمن به نقل از منابع نظامی این گروه گفت که حمله پهپادهای این گروه به آشیانه‌های نگهداری پهپادها و تعدادی دیگراز مراکز نظامی عربستان سعودی در فرودگاه شهر جیزان (جازان)، در جنوب این کشور، خساراتی به بار آورده است.

هدف از این حمله جلوگیری از عملیات تهاجمی ائتلاف به رهبری عربستان به مواضع حوثی‌ها عنوان شده است.

شبکه المسیره همچنین گفته است که شامگاه گذشته، "مجاهدین کمیته‌های مردمی" به نیروهای ائتلاف در شرق جبل‌النار در محور جیزان حمله کردند و تلفات و خسارات سنگینی به آنان وارد کردند. براساس این گزارش، در این حمله پنج تن از نیروهای ائتلاف کشته شدند و عملیات هوایی ائتلاف برای جلوگیری از پیشروی نیروهای خودی موثر نبود. تلویزیون المسیره همچنین گفته‌اند که مواضع سعودی هدف حملات موشکی هم قرار گرفته است.

به گفته المسیره، نیروهای ائتلاف هم با استفاده از "پهپادهای بمب‌افکن" مناطق حوثی‌ها را در داخل یمن بمباران کردند.

عربستان سعودی هنوز نسبت به این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده و امکان تایید مستقل آنها وجود نداشته است.

هفته گذشته، حوثی‌های یمن، که از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند، با استفاده از پهپاد حامل مواد منفجره یک پایگاه نظامی واقع در نجران، در جنوب عربستان را هدف قرار دادند. از خسارات و تلفات احتمالی این حمله خبری منتشر نشده است.

یک هفته پیش از آن هم پهپادهای حوثی‌ها به یک خط لوله نفتی عربستان حمله کرد و خساراتی به آن وارد آورد و باعث توقف موقت فعالیت این خط لوله شد. این حمله پس از وقوع انفجار در چهار نفتکش متعلق به نروژ، عربستان سعودی و امارات در آب‌های امارات صورت گرفت. عربستان سعودی ایران را مسئول این انفجارها دانسته و برخی منابع دیگر نیز احتمال دست داشتن ایران را مطرح کرده‌اند اما ایران هرگونه ارتباطی با این انفجارها را تکذیب کرده است.

در پائیز سال ۲۰۱۴ شبه‌نظامیان حوثی، که یک گروه زیدی مذهب هستند، با ورود به صنعا، پایتخت یمن، خواستار مشارکت در دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری شدند. وی در سال ۲۰۱۲ و پس از کناره‌گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن در جریان خیزش بهار عربی، به ریاست جمهوری انتخاب شده بود. برنامه وی شامل شامل ایجاد زیرساخت‌های سیاسی مناسب برای استقرار دموکراسی در این کشور بوده است.

در بهار سال ۲۰۱۵، رئیس جمهوری که عملا اختیارات خود را از دست داده بود از صنعا گریخت و حوثی‌ها ایجاد یک دولت انقلابی برای اداره امور این کشور را اعلام کردند. با پیشروی شبه‌نظامیان حوثی به سوی جنوب، عربستان سعودی با تشکیل ائتلافی از تعدادی از کشورهای مسلمان و عرب، به حمایت از نیروهای دولتی پرداخت. بخش عمده حمایت ائتلاف شامل عملیات هوایی بوده که خسارات و تلفات غیرنظامی هم به همراه داشته است.

حوثی‌های یمن از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند و به همین دلیل هم برخی از ناظران جنگ یمن را "جنگ نیابتی" بین حکومت‌های ایران و عربستان سعودی توصیف کرده‌اند.

مقامات ائتلاف و همچنین ایالات متحده گفته اند که ایران به طور مستقیم یا به واسطه حزب‌الله لبنان موشک و پهپاد در اختیار حوثی‌ها قرار می دهد اما جمهوری اسلامی تاکید داشته که حوثی‌ها خود به فناوری پهپادی و موشکی دست یافته‌اند.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.