تشدید درگیری‌ها در سوریه؛ ۱۶۷ کشته در دو روز
در حالی که درگیری‌های چندروزه بین نیروهای دولتی سوریه و مخالفان مسلح در استان حما شدت یافته است، دیدبان حقوق بشر سوریه از کشته شدن بیش از ۱۶۰ تن از دو طرف در دو روز اخیر خبر داد.

دیدبان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است روز شنبه ۱۸ خرداد اعلام کرد درگیری‌های ۴۸ ساعت اخیر در استان حما دست‌کم ۱۶۷ کشته از دو طرف بر جای گذاشت.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، روز شنبه شورشیان حمله جدیدی را علیه نیروهای دولتی در استان حما انجام دادند و علاوه بر شلیک ده‌ها خمپاره و راکت، با یک حمله انتحاری به نیروهای دولتی حمله کردند.

درگیری‌های چند روز گذشته در «مناطق غیرشهری» استان حما روی داده و به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، تنها در روز شنبه دست‌کم ۳۷ تن از نیروهای دولتی و ۲۸ نفر از شورشیان کشته شدند.

در توافقی که تابستان پارسال منعقد شد، استان حما به عنوان یکی از مناطق امن یا «منطقه بدون تسلیحات» در نظر گرفته شد.

با این حال حدود یک ماه پیش نیروهای بشار اسد به همراه جنگنده‌های روسیه حملات شدیدی در دو استان حما و ادلب انجام دادند که به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، به کشته شدن دست‌کم ۳۵۰ غیرنظامی و آواره شدن هزاران تن منجر شد.

درگیری‌های اخیر از روز پنج‌شنبه آغاز شد و گروه‌های وابسته به القاعده، گروه «تحریر الشام» و گروه‌های متحد ترکیه حمله‌ای گسترده را علیه نیروهای دولتی در استان حما انجام دادند و با نیروهای دولتی بشدت درگیر شدند.

بنابر گزارش‌ها، شورشیان توانسته‌اند مناطقی را نیز به تصرف خود درآوردند.

کشته شدن دروازه‌بان سوری

بنابر گزارش‌ها، یکی از کشته‌شدگان درگیری‌های روز پنج‌شنبه عبدالباسط ساروت، دروازه‌بان معروف سوری، بوده است.

نزدیکان عبدالباسط ساروت اعلام کردند که او در ۲۷ سالگی روز پنج‌شنبه در درگیری‌های ادلب کشته شده است.

عبدالباسط ساروت پیش از جنگ داخلی سوریه دروازه‌بان تیم ملی جوانان این کشور بود و اندکی پس از آغاز اعتراضات مسالمت‌آمیز علیه بشار اسد در سال ۲۰۱۱، به شورشیان پیوست و خیلی زود به خواننده محبوب سرودهای اعتراضی بدل شد.

ساروت که اهل حمص بود در فیلم مستندی به نام «بازگشت به حمص» نیز جلو دوربین رفت. این مستند که ساخته طلال دیرکی بود توانست یکی از جوایز جشنواره فیلم ساندنس در سال ۲۰۱۴ را نصیب خود کند.

منطقه ادلب تحت تسلط گروهی است که قبلا به عنوان شاخه سوری القاعده شناخته می‌شد.

منابع: خبرگزاری آلمان، رویترز، آسوشیتدپرس و رادیو فردا؛ س.ن /ج

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.