صدها هزار هنگ‌کنگی در اعتراض به لایحه استرداد مظنونان به چین به خیابان آمدند
صدها هزار معترض در هنگ‌کنگ به خیابان‌ها آمدند تا علیه لایحه استرداد مظنونان به چین اعتراض خود را به نمایش بگذارند.

طبق لایحه استرداد، مظنونان برای محاکمه باید به چین فرستاده ‌شوند. این ترس وجود دارد که با این لایحه چین مخالفان سیاسی خود را هدف قرار دهد.

تصور می‌شود این اعتراض از زمان "جنبش چتر" در سال ۲۰۱۴ بزرگترین اعتراض در هنگ‌کنگ باشد. در این جنبش، فعالان خواستار حق تعیین رهبر هنگ‌کنگ بودند. ریاست تشکیلات اداری هنگ‌کنگ با رئیس اجرایی است که توسط یک شورای انتخاباتی متشکل از نمایندگان گروه‌ها و تشکل‌های مختلف اجتماعی و صنفی این منطقه و همچنین نمایندگان دولت مرکزی چین تشکیل می‌یابد.

هنگ
به نظر منتقدان لایحه استرداد استقلال قضائی هنگ‌کنگ را زیر سوال می‌برد

دولت می‌گوید ساختار این لایحه به‌گونه‌ایست که در آن، مظنونان از حمایت‌هایی برخوردارند و از راه‌های فرار جلوگیری شده است.

کری لم رهبر هنگ‌کنگ خواستار اصلاحاتی در آن شده تا قبل از ژوئیه تصویب شود. حامیان این لایحه می‌گویند تضمین‌هایی در آن هست تا افرادی که تحت آزار و اذیت مذهبی و سیاسی هستند از استرداد آنها به چین خودداری شود.

هنگ
مردم اعتراض خود را نشان داده‌اند اما اینکه دولت به آنها گوش دهد، مسئله دیگریست

اما منتقدان این لایحه می‌گویند ساکنین مستعمره پیشین بریتانیا، ممکن است تحت سیستم قضائی چین که دارای نقص‌های عمیقی است، قرار گیرند و این لایحه می‌تواند به تضعیف بیشتر استقلال قضائی هنگ‌کنگ منجر شود.

آیا دولت به منتقدان گوش می‌دهد؟
به گفته مارتین یپ گزارشگر بی‌بی‌سی در هنگ‌کنک بسیاری از معترضان خوشبین نیستند که دولت از لایحه عقب‌نشینی کند. احزاب حامی چین در مجلس قانون‌گذاری اکثریت را دارند.

او می‌گوید مردم اعتراض خود را نشان داده‌اند اما اینکه دولت به آنها گوش دهد، مسئله دیگریست.

بنا به این لایحه، مقامات چین، تایوان و ماکائو می‌توانند درخواست استرداد مظنونانی را کنند که متهم به خلاف‌هایی مانند قتل و تجاوزند. طبق آن، هر پرونده مورد به مورد بررسی می‌شود.

هنگ
مقامات هنگ‎کنگ می‌گویند دادگاه‌های این کشور حرف آخر را خواهند زد

مقامات هنگ‎کنگ می‌گویند دادگاه‌های این کشور حرف آخر را خواهند زد که درباره درخواست استرداد تصمیم بگیرند و مظنونان به جرائم مذهبی و سیاسی شامل این استرداد نخواهند شد.

دولت همچنین امتیازاتی مانند تحویل فراریانی با حداکثر محکومیت که دست‌کم به هفت سال محکوم شده‌اند را وعده داده است.

این در حالیست که مخالفان و منتقدان می‌گویند که افراد ممکن است تحت نظام قضائی چین، خودسرانه بازدداشت شوند و مورد محاکمه غیرعادلانه و شکنجه قرار گیرند.

ماجرای طرح این لایحه چه بود؟
این طرح زمانی پیشنهاد شد که در فوریه سال گذشته یک مرد ۱۹ساله هنگ‌کنگی متهم شد دوست دختر ۲۰ ساله خود را که آبستن بود در تایوان به قتل رساند و سپس به هنگ‌کنگ فرار کرد.

مقامات تایوانی از هنگ‌کنگ خواستند که این مرد را به تایوان تحویل دهند اما مقامات هنگ‌کنگ گفتند که به دلیل فقدان توافق استرداد از این اقدام امتناع کردند.

هرچند مقامات تایوانی می‌گویند این لایحه استرداد این مظنون به قتل را تامین نمی‌کند، و هنگ‌کنگ باید این مورد را به‌طور جداگانه بررسی کند.

گفتنی است بازگشت هنگ‌کنگ به حاکمیت جمهوری خلق چین در چارچوب طرح موسوم به "فرمول دو نظام سیاسی" صورت گرفت که براساس آن، "منطقه ویژه اداری هنگ‌کنگ" از آزادی‌های سیاسی و استقلال قضایی خاصی برخوردار است که ساکنان سرزمین اصلی چین از آنها محروم هستند.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.