دیدار فرستاده رئیس جمهور لبنان با نزار زکا در ایران
فرستاده ویژه رئیس جمهوری لبنان با نزار زکا، شهروندی لبنانی که به جرم جاسوسی برای آمریکا در ایران زندانی است، دیدار کرد.

خبرگزاری رسمی لبنان با انتشار عکسی از ملاقات ژنرال عباس ابراهیم، فرستاده میشل عون، رئیس جمهور لبنان، با نزار زکا نوشته است که مذاکرات آقای ابراهیم با مقام‌های ایرانی فردا به پایان می‌رسد.

آقای ابراهیم مدیر اداره کل امنیت عمومی لبنان است.

نزار زکا که اقامت دائم آمریکا را دارد از سال ۲۰۱۵، به اتهام جاسوسی برای آمریکا در ایران به ده سال زندان محکوم شد.

ساعاتی پیش، خبرگزاری فارس اعلام کرده بود که آقای زکا به حزب‌الله لبنان تحویل داده خواهد شد.

بر اساس گزارش فارس، آزادی نزار زکا با درخواست و میانجیگری حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان انجام پذیرفته است.

این در حالی است که خبرگزاری صدا و سیما ساعاتی بعد به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که موافقت با آزادی نزار زکا با درخواست و میانجیگری میشل عون، رئیس جمهور لبنان صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما او با بیان اینکه این اقدام ظرف چند ساعت آینده انجام خواهد شد، گفت: "در این راستا هیچ گونه مذاکره‌ای در هیچ سطحی با فرد و دولتی انجام نشده است."

پیش از این، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، اعلام کرده بود که نزار زکا مشمول عفو رهبر ایران قرار نگرفته اما درخواست عفو او در قوه قضائیه در دست بررسی است.

آقای اسماعیلی به خبرگزاری فارس گفت نام "این متهم امنیتی" در بین کسانی که مشمول عفو آیت‌الله خامنه‌ای در عید فطر، رهبر ایران، شده‌اند وجود ندارد.

سخنگوی قوه قضایی ایران گفت: "پیشنهادی در مورد عفو او ارسال نشده بود و در این لیست اسم ایشان ارسال نشده است؛ البته اخیرا خود نزار زاکا تقاضای آزادی مشروط کرده و تقاضایی هم از سوی رئیس جمهور لبنان در ارتباط با مساعدت در مورد این محکوم واصل شده که این تقاضا و بررسی‌های قضائی در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی انجام می‌شود و اگر چنانچه بررسی‌های قضائی منتهی به نتیجه شد آن را اطلاع‌رسانی می‌کنیم."

او گفته بود قوه قضائیه در حال بررسی این درخواست است.

خبرگزاری رسمی لبنان نیز پنج روز پیش (سه‌شنبه ۴ ژوئن) از قول وزارت خارجه این کشور خبر داده بود که نزار زکا با درخواست مقام‌های لبنانی، در آستانه عید فطر عفو و به زودی آزاد می‌شود.

پیشتر گزارش شده بود که خانواده آقای زکا، از حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان و همچنین مقامات دولت لبنان خواسته بودند برای آزادی او میانجی‌گری کند.

نزار زکا کیست؟
نزار زکا که اکنون حدود ۵۰ سال دارد، تابستان سال ۲۰۱۵ در حالی که به دعوت دولت ایران برای سخنرانی در کنفرانسی به تهران رفته بود بازداشت و به اتهام جاسوسی برای آمریکا به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

به دنبال دستگیری آقای زکا، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تصاویری از او را با لباس نظامی منتشر کرد و گفت آقای زکا در یک پایگاه نظامی آمریکا بوده است.

خبرگزاری تسنیم نیز پس از دستگیری او نوشت:‌ "وی ارتباطات جدی نظامی و امنیتی با ایالات متحده آمریکا بویژه در پنتاگون و سازمان سیا داشته است. از جمله آن می‌توان به دیدار وی با کالین پاول (وزیر خارجه سابق آمریکا) اشاره کرد."

خانواده آقای زاکا این اتهامات را رد کرده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، نزار زاکا سرپرست یک گروه غیرانتفاعی بوده که از دولت آمریکا ۷۳۰ هزار دلار کمک دریافت کرده است.

حامیان آزادی آقای زکا می‌گویند که او "با تایید وزارت خارجه آمریکا به ایران رفت و سفر او با کمک‌هایی که وزارت خارجه اعطا می‌کند ممکن شد."

آنها می‌گویند آقای زکا در پنجمین سفر خود به ایران دستگیر شد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.