عربستان حمله دو فروند پهپاد انفجاری حوثی‌ها را 'دفع کرد'
دفاع ضد هوایی عربستان پهپادهای انفجاری حوثی‌ها را منهدم کرده است.

روز سه‌شنبه، ۲۱ خرداد (۱۱ ژوئن)، آژانس خبری عربستان سعودی گزارش کرد که شامگاه گذشته، دفاع ضد هوایی ائتلاف به رهبری این کشور دو فروند پهپاد متعلق به "حوثی‌های تحت حمایت رژیم ایران" را در جنوب غرب این کشور رهگیری و منهدم کرده است. براساس این گزارش، این پهپادها نقاطی در شهر خمیس مشیط را هدف قرار گرفته بودند اما قبل از اصابت به هدف منهدم شدند وخسارت و تلفاتی برجای نگذاشتند.

پیشتر، تلویزیون المسیره، متعلق به شبه‌نظامیان حوثی در یمن گزارش کرده بود که نیروهای حوثی پایگاه هوایی ملک خالد در خمیس مشیط را هدف قرار داده و خسارات و تلفاتی به آن وارد کرده‌اند. خبرگزاری تسنیم در ایران هم اظهارات سخنگوی رسمی نیروهای حوثی را گزارش کرده که "با تشریح دستاوردهای عملیات اخیر یگان پهپادی تأکید کرده است که در عملیات روز گذشته انبارهای تسلیحات و رادارهای پیشرفته و اتاق‌های کنترل پایگاه هوایی ملک خالد عربستان هدف قرار گرفت."

به گزارش تسنیم، این مقام حوثی گفته است: "از غیرنظامیان (در عربستان و امارات) می‌خواهیم از اهداف نظامی و حساس دور شوند، چرا که این اهداف برای ما اهداف مشروعی هستند."

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فرودگاه ملک خالد هر روز مورد استفاده چند هزار مسافر غیرنظامی قرار می‌گیرد و مقامات ائتلاف هشدار داده‌اند که این عملیات را به شدت تلافی خواهند کرد.

حوثی
تظاهرات حوثی‌ها همراه با تصویر عبدالملک الحوثی رهبر حکومت حوثی. تحلیلگران جنگ یمن را جنگ نیابتی بین ایران و عربستان نام داده‌اند

در گذشته حوثی‌ها به پرتاب موشک به سوی مناطقی از عربستان هم مبادرت می‌کردند اما در هفته‌های اخیر حملات خود را بر فرستادن پهپادهای حامل مواد منفجره متمرکز کرده‌اند.

مقامات سعودی و آمریکایی گفته‌اند که جمهوری اسلامی ایران به طور مستقیم یا به واسطه حزب‌الله لبنان و سایر گروه‌های تحت حمایت خود تجهیزات نظامی از جمله موشک و پهپاد در اختیار حوثی‌ها قرار می‌دهد اما مقامات جمهوری اسلامی تاکید داشته‌اند که شبه‌نظامیان حوثی خود به فناوری و تجهیزات ساخت و پرتاب موشک و پهپاد دست یافته‌اند و از آنها استفاده می‌کنند.

چندی پیش پهپادهای انفجاری حوثی‌ها به خطوط لوله انتقال نفت عربستان حمله کرده و خساراتی به آن وارد آوردند. در پی این حمله، انتقال نفت از این خطوط برای چند ساعت متوقف شد.

گزارش انهدام پهپادهای حوثی‌ها در حالی گزارش می‌شود که به گزارش تلویزیون المسیره، نیروی هوایی ائتلاف در روزهای اخیر نقاطی را در استان حجه یمن هدف حملات شدید قرار داده است.

در پائیز سال ٢٠١٤، شبه‌نظامیان حوثی با تصرف پایتخت، خواستار سهیم شدن در دولت شدند. در بهار سال بعد، در حالیکه عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن عملا اختیارات خود را از دست داده بود، از پایتخت گریخت و حوثی‌ها تشکیل یک دولت اسلامی به رهبری خود را در یمن اعلام کردند. این گروه بخش‌های گسترده‌ای از یمن را در تصرف خود دارد.

با پیشروی حوثی‌ها به سوی جنوب، عربستان سعودی و چند کشور عربی و اسلامی دیگر ایجاد ائتلافی به منظور "حمایت از دولت قانونی یمن" را اعلام کردند. عملیات نظامی ائتلاف تقریبا به طور کامل توسط عربستان سعودی و امارات اجرا شده و عمدتا شامل حملات هوایی به مواضع و نیروهای حوثی بوده است.

با اینهمه، جنگ یمن باعث تلفات و خسارات گسترده غیرنظامی نیز شده و علاوه بر آن، کمبود شدید مواد اساسی را در پی آورده است.

عبد ربه منصور هادی در سال ٢٠١٢ و پس از استعفای علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق در جریان خیزش بهار عربی، با برنامه‌ای شامل ایجاد زیرساخت‌های سیاسی لازم برای استقرار دموکراسی در این کشور به ریاست جمهوری انتخاب شد و جامعه جهانی همچنان دولت به رهبری او را دولت قانونی یمن می‌داند.

برخی از تحلیلگران جنگ یمن را جنگ نیابتی بین حکومت روحانیون شیعه در ایران و حکومت خاندان سلطنتی وهابی در عربستان نام داده‌اند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.