یک بارزانی دیگر نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق شد
یک روز بعد از سوگند نچیروان بارزانی به عنوان رئیس اقلیم کردستان عراق، مسرور بارزانی پسر عموی او به عنوان نخست وزیر این اقلیم انتخاب شد.

مسرور بارزانی با ۸۷ رای موافق از مجموع ۹۷ رای از سوی پارلمان اقلیم به این سمت برگزیده شد.

پارلمان کردستان عراق ۱۱۱ کرسی دارد و تعدادی از احزاب کوچک مانند "گروه اسلامی کردستان" و "جنبش نسل نوین" جلسه رای‌گیری را تحریم کرده بودند.

او یک ماه فرصت دارد تا کابینه خود را به پارلمان کردستان عراق معرفی کند.

نخست وزیر جدید اقلیم کردستان پسر مسعود بارزانی، رئیس پیشین اقلیم کردستان عراق است که انتظار می‌رود نفوذ زیادی در تصمیم‌گیری‌ها داشته باشد.

مسرور بارزانی ۵۰ سال دارد و پیش از این رئیس تشکیلات امنیتی اقلیم کردستان عراق بوده است.

خانواده بارزانی و حزب دموکراتیک کردستان به رهبری مسعود بارزانی از زمان حمله آمریکا و متحدانش به عراق در سال ۲۰۰۳ قدرت را در اقلیم کردستان به دست داشته‌اند.

دو هفته پیش پارلمان اقلیم نچیروان بارزانی، از حزب دموکراتیک کردستان عراق را برای دوره‌ای چهار ساله به ریاست این منطقه برگزید.

این انتخاب در حالی انجام شد که پیش از آن اختلاف بین احزاب تا هفت ماه بعد از انتخابات، مانع تشکیل دولت شده بود.

پیش از آن مسعود بارزانی ۱۲ سال ریاست اقلیم کردستان عراق را به عهده داشت. او بعد از همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان از عراق و بی‌نتیجه بودن آن از سمت خود کنار رفت.

در یک دهه گذشته کردستان عراق توانسته سرمایه‌گذاری خارجی زیاد جذب کند، هر چند در دوره‌های مختلف اختلافات زیادی با دولت مرکزی داشته که مهم‌ترین آن به همه‌پرسی استقلال اقلیم مربوط می‌شد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.