نزار زکا: نمی‌توانم درباره جزئیات "گروگان‌گیری" و "محاکمه نمایشی‌ام" در ایران سخن بگویم
"نزار زکا" شهروند لبنانی که به اتهام جاسوسی برای آمریکا در ایران زندانی شده بود، پس از آزادی و ترک ایران وارد لبنان شد. نزار زکا در کشورش مانند یک قهرمانی ملی مورد استقبال قرار گرفت. او پس از ورود به بیروت برای دیدار میشل عون به کاخ ریاست جمهوری لبنان رفت و در جمع خبرنگاران تمامی اتهامات وارده علیه خود در ایران را نادرست خواند.آمریکا ضمن استقبال و خرسندی از آزادی نزار زکا، ابراز امیدواری کرد که آزادی او نشانه‌ای مثبت از سوی تهران برای آزادی دیگر زندانیان آمریکایی در ایران باشد. زکا شهروند لبنانی است، اما اقامت دائم در آمریکا دارد.

"نزار زکا"، در جمع خبرنگاران در کاخ ریاست جمهوری لبنان گفت: «جاسوسی، در کار نبوده است».

نزار زکا که به دعوت رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران به این کشور سفر کرده بود، چهارسال پیش توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت شد و سپس در دادگاهی به ١٠ سال زندان محکوم شد.

در جمع خبرنگاران کاملاً پیدا بود که از سوی مقامات لبنان به نزار زکا توصیه شده بود درباره اتهاماتش در ایران و دوران چهار ساله‌ای که در زندان اوین در بند بوده است سخنی نگوید. اما نزار زکا فقط دو کلمه «گروگان‌گیری» و «محاکمه‌ صوری» را به زبان آورد؛ کلماتی که تمام ماجرا را تعریف می‌کرد.
نزار زکا به خبرنگاران گفت: «من نمی‌توانم وارد جزئیات «گروگان گیری» شوم؛ من نمی‌توانیم چیزی درباره بازداشت و «محاکمه صوری‌ام» در ایران بیان کنم.»

به جای نزار زکا، "سرلشگر عباس ابراهیم" رئیس اداره امنیت عمومی لبنان و فرستاده ویژه میشل عون به تهران برای آزادی نزار زکا، به برخی از پرسش‌های خبرنگاران پاسخ گفت. او فردی است که از سوی رئیس جمهوری لبنان برای آزادی نزار زکا به ایران رفته بود و او را با خود آورد.
سرلشگر ابراهیم، شیعه مذهب است و از دوستان جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله نیز به شمار می‌رود؛ شاید به همین خاطر وی از سوی میشل عون، رئیس جمهوری لبنان برای انجام این مأموریت انتخاب شده بود.
رئیس اداره امنیت عمومی لبنان نیز به هیچ وجه به جزئیات دستگیری، اتهامات، محاکمه و زندانی شدن نزار زکا نپرداخت، اما او نیز جمله‌ای بیان کرد که با روایت رسمی قوه قضاییه ایران برای نحوه آزادی نزار زکا تناقض‌های آشکار داشت. وی گفت فکر نمی‌کند نزار زکا برای آزادی‌اش چیزی را امضا کرده باشد
. این در حالی است که صبح روز سه‌شنبه ٢١ خرداد/ ١١ ژوئن، "غلامحسین اسماعیلی" سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته بود که نزار زکا به صورت مشروط و با کسب اطمینان از این موضوع آزاد شده که «پس از آزادی مرتکب جرم مجدد نشود».

همه می‌دانند که آزادی مشروط تشریفات و مناسکی دارد و زندانی آزادشده در ایران، همانند بسیاری از کشورهای جهان باید تعهدات و اسناد متعددی را امضا کند.
صبح روز، سه شنبه ۱۱ ژوئن نزار زکا همراه با سرلشکر عباس ابراهیم فرستاده ویژه رئیس جمهور لبنان در یک هواپیمای اختصاصی، تهران را به مقصد بیروت ترک کرد.

خبرگزاری "فارس" وابسته به سپاه پاسداران یک روز پیش از این گزارش داده بود که آزادی نزار زکا با درخواست و میانجیگری حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان انجام پذیرفته است.
سرلشگر عباس ابراهیم، رئیس اداره امنیت عمومی لبنان سه‌شنبه‌ شب ٢١ خرداد/ ١١ ژوئن بدون انکار نقش حزب‌الله در آزادی نزار زکا، بر ابتکار میشل عون رئیس جمهوری لبنان در آزادی نزار زکا تأکید کرد.

در همین حال، وزارت امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه با ابراز خرسندی از آزادی آقای زکا گفت: «بی‌شک امروز روز بزرگی برای آقای زکا و خانواده اوست. ما امیدواریم آزادی آقای زکا نشانه‌ای مثبت برای سرنوشت دیگر آمریکاییان زندانی در ایران باشد.»

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید، نیز شامگاه سه‌شنبه با ابراز خرسندی از بازگشت آقای زکا به لبنان گفت که «مسئله اساسی این است که چندین نفر دیگر در ایران زندانی هستند و ایالات متحده خواستار آن است که آنها نیز آزاد شوند.»

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.