زندگی عادی به خارطوم بازمی‌گردد
با تصمیم معترضان سودانی مبنی بر پایان نافرمانی‌های مدنی، وضعیت خارطوم پایتخت سودان به تدریج به حالت عادی خود بازمی‌گردد.

خبرگزاری فرانسه از خارطوم گزارش داده که با وجود بازگشایی برخی از مغازه‌ها و دوباره به راه‌افتادن خدمات حمل و نقل شهری، اما بسیاری از ساکنان پایتخت سودان به دلیل حضور همچنان گسترده نیروهای امنیتی مسلح در شهر، ترجیح می‌دهند که در خانه‌های خود بمانند.

با این حال، پس از ۳ روز که تقریباً خاطوم به حالت کاملاً تعطیل درآمده بود، یک مقام اتیوپیایی که نقش میانجی را ایفا می‌کند، شامگاه سه‌شنبه ٢١ خرداد/ ١١ ژوئن از توافق طرفین بحران سودان برای بازگشت به میز مذاکره خبر داد.
پیشتر مذاکرات میان نظامیان سودانی و معترضان این کشور در روز ٢٠ ماه مه متوقف شد.

با شروع سرکوب مرگبار معترضان در روز ۱۳ خرداد/ ۳ ژوئن، معترضان مردم سودان را به نافرمانی مدنی و اعتصاب فراخواندند.
معترضان سودانی که موجب برکناری عمرالبشیر در روز ١١ آوریل از سوی ارتش شدند، خواهان انتقال قدرت به غیرنظامیان هستند.

گرچه شورای امنیت سازمان ملل متحد خشونت‌های اخیر سودان را محکوم و خواستار توقف این خشونت‌ها شد، اما میانجیگری در این زمینه روز هفتم ژوئن با ورود نخست وزیر اتیوپی به سودان آغاز شد.

قرار است که تیبور ناگی، معاون وزیر امورخارجه آمریکا در امور آفریقا نیز در دو روز آینده به سودان سفر کند و با نمایندگان دو طرف درگیری دیدار و گفت‌وگو کند.

به نوشتۀ رسانه‌های سودان، ژنرال برهان که در رأس شورای نظامی قرار دارد، در ماه گذشته به مصر و عربستان و امارات رفت و با سران این کشورها دیدار کرد. یک کارشناس فرانسوی می‌گوید که طی سفر به امارات، به ژنرال برهان گوشزد شده که آشوب در کشورهایی مثل لیبی یا یمن فقط زادۀ "بی‌تصمیمی و تعلل" بوده است و در مقابل باید از کسانی چون عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر درس گرفت که بدون هیچگونه تردید، تظاهرات خیابانی را سرکوب کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه یادآوری می‌کند که در حالی که عمربشیر، رئیس جمهوری برکنارشدۀ سودان روابط قدیمی با قطر داشت، ژنرال برهان به اماراتی‌ها نزدیک‌تر است. روز ٣١ مه – نه روز قبل – شورای نظامی سودان دفتر شبکۀ تلویزیونی الجزیره، متعلق به قطر را در خارطوم تعطیل کرد. 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.