نخست وزیر ژاپن پس از گفت‌وگوی تلفنی با ترامپ و نتانیاهو عازم تهران شد
شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، روز چهارشنبه ۱۲ ژوئن، پیش از ترک توکیو به مقصد تهران گفت: «در حالی که نگرانی‌ها از تنش‌های فزاینده در خاورمیانه توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده، ژاپن امیدوار است که تمام تلاش خود را برای صلح و ثبات در منطقه به کار گیرد.»

در حالی که قرار است نخست وزیر ژاپن بعد از ظهر روز چهارشنبه با حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و صبح روز پنج‌شنبه با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دیدار و گفت‌وگو کند، شیزو آبه گفت که امیدوار است گفت‌وگو با رهبران ایران «صادقانه» باشد.

این برای اولین بار پس از انقلاب ایران است که یک نخست وزیر ژاپن رسما به تهران سفر می‌کند.

سفر شینزو آبه به ایران در شرایطی است که تنش‌ها میان تهران و واشنگتن بالا گرفته و آمریکا بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرده، به طوری که برای اولین بار در تاریخ، ژاپن واردات نفت ایران را متوقف کرده است.

همچنین سفر شینزو آبه به تهران دو روز پس از سفر هایکو ماس، وزیر امورخارجه آلمان به تهران است.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا درباره این دو سفر گفته که این سفرها به معنای اختلاف آمریکا با متحدانش نیست و واشنگتن با متحدانش درباره عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی توافق کامل دارد.

همچنین به گفته سخنگوی دولت ژاپن، شینزو آبه روز سه‌شنبه و پیش از سفر به تهران، با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکاو بنیامین نتانیاهو همتای اسرائیلی خود تلفنی گفت‌وگو کرد.

ترامپ چندی پیش نیز به توکیو سفر کرده بود و در آنجا گفت که قصد آمریکا تغییر حکومت ایران نیست.

در حالی که از نخست وزیر ژاپن به عنوان میانجی در بحران به وجود آمده میان تهران و واشنگتن نام برده می‌شود، یک مقام دولت ژاپن گفته که سفر آبه برای میانجیگری نیست بلکه هدف اصلی این سفر، کاستن از تنش‌هاست.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران نیز گفته که «این سفر در چارچوب روابط سنتی و دیرینه دو کشور و در جهت توسعه روابط دوجانبه و گفت‌وگوهای مورد علاقه طرفین انجام می‌شود».

ابراهیم رحیم‌پور، معاون پیشین وزیر امور خارجه ایران به روزنامه شرق گفت: «سفر آقای آبه درست بعد از دیدار ترامپ از ژاپن انجام می‌شود؛ بنابراین آمریکایی‌ها علاقه‌مند هستند از این کانال استفاده کنند.»

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.