نخست‌وزیر فرانسه برنامه‌های سال آیندۀ دولت را برای نمایندگان پارلمان تشریح کرد
ادوارد فیلیپ نخست‌وزیر فرانسه در بعد از ظهر روز چهارشنبه ١٢ ژوئن/٢٢ خرداد برای تشریح سیاست‌های کلی دولت به مجلس ملی رفت. او پس از ارائۀ برنامه‌هایش، از نمایندگان رأی اعتماد خواهد خواست. این دومین بار است که ادوارد فیلیپ با چنین آزمایشی مواجه می‌شود. با توجه به اکثریت پارلمانی که طرفدار نخست‌وزیر و رئیس جمهوری محسوب می‌شود، به دست آوردن مجدد رأی اعتماد برای ادوارد فیلیپ بدیهی است.

ادوارد فیلیپ برای نخستین بار، حدود دو سال قبل از نمایندگان مجلس ملی رأی اعتماد گرفت. اما این بار، او پس از یک دورۀ چند ماهۀ بحران به مجلس باز می‌گردد. جنبش معروف به جلیقه زردها که از پاییز گذشته در فرانسه شروع شد، برای مدتی کوتاه پایه‌های حکومت را لرزاند و رئیس جمهوری امانوئل ماکرون را وا داشت تا به گفتۀ خود روش حکومتگری‌اش را تغییر دهد و در عین حال مجموعه اصلاحات گسترده‌ای را پیشنهاد کند.

اجرای این اصلاحات، مطابق قانون اساسی فرانسه، به عهدۀ نخست‌وزیر است.

به عنوان مثال، ادوارد فیلیپ باید برای اجرای قول رئیس‌جمهوری مبنی بر کاهش پنج میلیارد یورویی مالیات بردرآمد، راه‌های عملی بیابد. او در مقابل نمایندگان پارلمان، پرونده‌های حساس و کهنۀ بیمۀ بیکاری و حقوق بازنشستگی را باز گشود و اصلاحات خود را در این مورد توضیح داد. این در حالی است که افکار عمومی و تشکل‌های حرفه‌ای با هرگونه کاهش حقوق بازنشستگی یا بیمۀ بیکاری سخت مخالف‌اند. نخست‌وزیر فرانسه همچنین نحوۀ اجرای برخی تصمیم‌ها را برای حفظ محیط زیست توضیح داد.

ادوارد فیلیپ تأکید کرد که "در دوازده ماه آینده، مبارزه با مواد مخدر الویت ما خواهد بود". او همچنین تعهد کرد که سالی یک بار در برابر پارلمان، بحث در بارۀ پناهندگی و مهاجرت را مطرح کند.

 شب گذشته امانوئل ماکرون رهنمودهای کلی خود را خطاب به نخست‌وزیر و دولت چنین خلاصه کرد: "خواسته‌ها و انتظارات اقتصادی خود را کاهش ندهیم و برنامه‌های محیط زیستی و اجتماعی را سرعت ببخشیم".

نخست‌وزیر فرانسه به خوبی آگاه است که کمتر از ٩ ماه دیگر موعد سیاسی مهمی در انتظار او و پیروانش است: چشم‌انداز برگزاری انتخابات شهرداری‌ها و شوراها فرصت تعیین‌کننده‌ای خواهد بود تا مردم رضایت یا عدم رضایت خود را نسبت به جریان راست میانه‌رو که ادوارد فیلیپ اینک عملاً رهبری آن را به عهده گرفته ابراز کنند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.