ترامپ: در دوره من سازمان سیا برادر کیم جونگ‌-اون را استخدام نمی‌کرد
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در یک نشست خبری ضمن تاکید بر ادامه روابط خوب با رهبر کره شمالی و دریافت نامه‌ای دوستانه از او، نسبت به گزارشی در این مورد که کیم جونگ-نام، برادر رهبر کره شمالی با سازمان سیا ارتباط داشت، واکنش نشان داد.

روزنامه وال استریت ژورنال گزارش کرده است که کیم جونگ-نام، برادر ناتنی کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی که در فرودگاه مالزی کشته شد، با سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - در ارتباط بود. آقای ترامپ در پاسخ به سئوالی در این مورد، بدون تایید یا تکذیب خبر وال استریت ژورنال گفت که "این را می‌دانم: روابط ما به شکلی است که تحت نظر من، چنین چیزی روی نمی‌داد، اما من در ا ین مورد چیزی نمی‌دانم، کسی هم خبر ندارد."

روزنامه وال استریت ژورنال گفته گزارش خود را با استناد به "یک منبع آگاه" تهیه کرده است. پیشتر، برخی دیگر از منابع خبری نیز گفته بودند که برادر رهبر کره شمالی با سازمان اطلاعات آمریکا ارتباط داشت.

در ماه فوریه سال ٢٠١٧، هنگامی که کیم جونگ-نام به عنوان مسافر ترانزیت وارد فرودگاه کوالالامپور، پایتخت مالزی شده بود، دو زن دستمال‌های مرطوبی را به صورت او کشیدند که ظرف چند دقیقه به مرگ او منجر شد. گفته شد که دستمال‌های مرطوب به مواد سمی آغشته بود و به گفته برخی منابع مالزیایی، ماموران امنیتی کره شمالی آنها را در اختیار این دو زن قرار داده بودند.

منابع رسمی اطلاعاتی در مورد ارتباط احتمالی کیم جونگ-نام با دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا، زمان آغاز و نحوه این ارتباط اظهار نظری نکرده‌اند.

کیم
به نوشته نشریه آمریکایی کیم جونگ-نام در استخدام سازمان سیا بود

نامه جدید کیم
آقای ترامپ در این نشست خبری همچنین با اشاره به سالگرد اولین دیدار با رهبر کره شمالی در سنگاپور، گفت که: "به تازگی نامه زیبایی از کیم جونگ-اون دریافت کرده‌ام اما و فکر می‌کنم روابط ما خیلی قوی است."

رئیس جمهوری آمریکا گفت که این نامه روز دوشنبه این هفته دریافت شده و در پاسخ به سئوالی در مورد محتوای آن گفت: "طبیعی است که نمی‌توانم نامه را به شما نشان دهم، اما نامه‌ای بسیار شخصی، بسیار گرم، و خیلی دلپذیر است." وی افزود"فکر می‌کنم چیزی در شرف قوع است و آن چیز بسیار مثبت خواهد بود."

اظهارات آقای ترامپ در حالی منتشر می‌شود که پیشتر، جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، گفته بود که احتمال برگزاری سومین نشست بین رهبران کره شمالی و آمریکا وجود دارد. وی گفت: "رئیس جمهوری در را به روی مذاکره با کره شمالی باز نگه داشته و تنها کاری که لازم است کره‌ای ها بکنند این است که تسلیحات اتمی خودشان را کنار بگذارند."

اولین نشست آقایان کیم و ترامپ در ماه ژوئن سال گذشته در سنگاپور با صدور بیانیه مشترکی حاوی عزم و تلاش دو طرف برای بهبود روابط و گسترش همکاری در کنار اقدام کره شمالی در راستای "غیراتمی کردن شبه جزیره کره" خاتمه یافت. دومین نشست رهبران دو کشور در ماه فوریه در هانوی، پایتخت ویتنام، به نتیجه مشخصی نرسید و عملا نیمه تمام ماند.

بایدن و ترامپ
بایدن از ترامپ به خاطر ارتباط با رهبران رژیم‌های خودکامه انتقاد کرده و ترامپ گفته است که بایدن لیاقت نامزدی انتخابات ریاست جمهوری را ندارد

به گفته منتقدان رئیس جمهوری آمریکا، از زمان برگزاری اولین نشست تا کنون پیشرفت چندانی در اجرای بیانیه سنگاپور و به خصوص در زمینه خلع سلاح اتمی کره شمالی صورت نگرفته است. آقای ترامپ در نشست خبری خود گفت که تلاش‌های دیپلماتیک مشترک او و رهبر کره شمالی "باعث پیشرفت‌های عظیمی" شده و افزود که از زمان ملاقات دو طرف "آزمایش موشکی عمده‌ای صورت نگرفته، و حوادثی شبیه اوایل کار من در این میان روی نداده است." دونالد ترامپ با یادآوری اقدامات کره شمالی در آغاز ریاست جمهوری خود گفت: "وقتی من اینجا آمدم، اوضاع در هم بود. حالا روابط خوبی با هم داریم."

رئیس جمهوری آمریکا گفت که "کره شمالی تحت رهبری کیم ظرفیت عظیمی دارد" و افزود: "کیم موضوع را درک می‌کند، کاملا موضوع را درک می‌کند."

آقای ترامپ در آغاز دوره ریاست جمهوری خود موضعی بسیار سختگیرانه علیه آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی اتخاذ کرد و در مقابل، کره شمالی بر فعالیت موشکی خود افزود که باعث تیرگی روابط با آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن کشور و تشدید تنش در منطقه شد. در ماه‌های بعد، رهبران کره شمالی و آمریکا حتی به اهانت و تهدید کشورهای یکدیگر نیز مبادرت کردند.

در آغاز سال ٢٠١٨ میلادی، رهبر کره شمالی تمایل خود به کاهش تنش با کره جنوبی و آمریکا را ابراز داشت که در ماه ژوئن همان سال به برگزاری اولین نشست بین رهبران دو کشور منجر شد.

با وجود عدم پیشرفت محسوس در روند بهبود روابط آمریکا و کره شمالی و موضعگیری‌های گاه خصمانه مقامات و رسانه‌های رسمی کره شمالی علیه سیاست ایالات متحده، به نظر می‌رسد که رهبران دو کشور روابط دوستانه خود را همچنان حفظ کرده‌اند و بر آن تاکید می‌گذارند. آقای ترامپ بارها از دریافت نامه‌های دوستانه از رهبر کره شمالی خبر داده و رسانه‌های کره شمالی نیز در موارد متعدد از تصمیم رهبران دو کشور به ملاقات و گفتگو ستایش به عمل آورده‌اند.

آمریکا
جان کری (وزیر خارجه)، اوباما و بایدن - بایدن از اجرای توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌کند که در زمان اوباما به دست آمد

انتقاد بایدن از دوستی ترامپ با کیم

با آغاز فعالیت برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در آمریکا، ابراز دوستی دونالد ترامپ با رهبر کره شمالی واکنش منفی برخی مخالفان سیاسی او را در پی آورده است. روز گذشته، رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر جو بایدن، از داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری از حزب دموکرات را به خاطر انتقاد از روابط آمریکا و کره شمالی هدف حملات لفظی قرار داد. او گفت که آقای بایدن "از لحاظ فکری ضعیف‌ترین داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠٢٠ است" و افزود که "شکل ظاهری او نسبت به قبل تغییر کرده، طور دیگری رفتار می‌کند. امروز حتی کند ذهن تر از گذشته شده است!"

جو بایدن با اشاره به اظهارات رئیس جمهوری در ستایش از کیم جونگ اون گفت: "آیا از او [رئیس جمهوری] حرکتی دیده شده که نشان بدهد آماده است از آن قلدرهایی که در صحنه جهانی در آغوش گرفته دور شود - از پوتین و کیم جونگ اون؟ نه. چنین کاری نکرده است."

آقای بایدن گفت که رئیس جمهوری آمریکا به جای دوری از رهبران نظام‌های خودکامه به کسانی مانند شهردار لندن و رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا حمله می‌کند. وی گفت که تنها چیزی که رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی بر سر آن توافق دارند مخالفت با ریاست جمهوری اوست.

اخیرا خبرگزاری رسمی کره شمالی در مقاله‌ای، به شدت به جو بایدن حمله کرد و او را فاقد درایت و شعور سیاسی و برای تصدی سمت ریاست جمهوری، شخصی کاملا نامناسب دانست. آقای بایدن پیشتر با انتقاد از سیاست آشتی‌جویانه دونالد ترامپ نسبت به رهبر کره شمالی، خواستار توجه به نقض حقوق بشر در آن کشور شده و کیم جونگ-اون را دیکتاتور و رهبر یک رژیم سرکوبگر خوانده بود.

در خبری دیگر در مورد رقابت‌های انتخاباتی آمریکا، یک نظرسنجی که اخیرا توسط یک دانشگاه آمریکایی انجام شده حاکی از آن است که جو بایدن با فاصله زیاد از دونالد ترامپ پیشی گرفته است. آقای بایدن معاون باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا بود، و از او به عنوان یکی از داوطلبان جدی نامزدی حزب دموکرات نام برده می‌شود.

وی طرفدار بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای - برجام - با ایران است که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما به دست آمد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.