فرانسه: خروج از تعهدات برجام برای ایران حاصلی نخواهد داشت
وزارت امور خارجه فرانسه چهارشنبه ۱۲ تیر در واکنش به اظهارات حسن روحانی در مورد افزایش سطح غنی‌سازی، اعلام کرد که اقدام ایران برای عدم اجرای تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای موسوم به برجام حاصلی برای این کشور نخواهد داشت.

رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه، ۱۲ تیرماه، رسما اعلام کرد که جمهوری اسلامی از روز ۱۶ تیرماه یعنی تنها چهار روز دیگر میزان غنی‌سازی خود را به بیش از ۳.۶۷ درصد و تا هر میزانی که «نیاز داشته باشد» افزایش خواهد داد.

به گزارش رویترز، اگنس فون مول ، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت که خروج ایران از تعهداتش در توافق هسته‌ای حاصلی برای این کشور نخواهد داشت.

او افزود: با زیر سوال رفتن (توافق)، فقط تنش در منطقه تشدید می‌شود.

اگنس فون مول همچنین گفته است: به همین دلیل فرانسه و شرکای اروپایی قویا از ایران می‌خواهند، میزان اورانیوم غنی سازی بیشتر از سقف تعیین شده را بدون تأخیر به عقب بازگرداند و از اقدامات بیشتری که باعث تضعیف برجام می‌شود، خودداری کند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز گذشته گفته بود، ایران نیز تا زمانی به برجام متعهد می‌ماند که کشورهای اروپایی به تعهدات اقتصادی خود عمل کنند.

محمد جواد ظریف تصریح کرد، ایران پایاپای کشورهای اروپایی به برجام پایبند خواهد بود.

ایران روز ۱۸ اردیبهشت سال جاری رسما خروج خود از «برخی» تعهداتش ذیل قرارداد اتمی موسوم به برجام را اعلام کرد.

دولت روحانی روز ۳۰ اردیبهشت نیز اعلام کرد که ضمن حفظ درصد غنی‌سازی بر اساس برجام، میزان تولید اورانیوم با غنای پایین را به چهار برابر افزایش داده است.

ایران روز دوشنبه اعلام کرد که ذخیره اورانیوم ۳.۵ درصد غنی‌شده خود را به ۳۰۰ کیلوگرم رسانده و همزمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز این موضوع را تایید کرد.

بر اساس توافق اتمی ایران و گروه پنج به علاوه یک در تیرماه سال ۹۴ در قالب برجام، میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده در ایران نباید از سقف ۳۰۰ کیلوگرم بیشتر شود.

بریتانیا، فرانسه،‌ آلمان و اتحادیه اروپا از تهران خواسته‌اند به همه تعهداتش در برجام پایبند باشد و گفته‌اند تهدید و ضرب‌الاجل را نمی‌پذیرند.

با استفاده از رویترز و رادیو فردا؛ خ

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.