چین اعتراضات خشونت‌آمیز در هنگ‌کنگ را «غیرقابل تحمل» دانست

چین با محکوم کردن اعتراضات خشونت‌آمیز و شکستن درهای شیشه‌ای شورای قانونگذاری هنگ‌کنگ، در مورد «دخالت‌های خارجی در امور داخلی چین» به شدت هشدار داد.

هفته‌هاست که میلیون‌ها هنگ‌کنگی در اعتراض به لایحه استرداد مجرمان به چین دست به تظاهرات زده و خواستار لغو آن هستند.

کری لم، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ که به شدت مورد حمایت دولت پکن است، ضمن عقب‌نشینی این لایحه را معوق کرد، اما هنوز حاضر به لغو آن نشده است.

روز دوشنبه گذشته معترضان با شکستن درهای شیشه‌‌ای شورای قانونگذاران هنگ‌کنگ وارد این ساختمان شدند.

خبرگزاری رسمی شین‌هوآ روز چهارشنبه، ۱۲ تیرماه بیانات سخنگوی وزارت خارجه و اعلامیه نماینده ارشد چین در هنگ‌کنگ را بازتاب داده که هر دو به شدت به شکستن درهای شیشه‌ای شورای قانونگذاری هنگ‌کنگ تاخته‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه هشدار داده است که برخی کشورها در حال مداخله در امور داخلی چین هستند، اما نامی از این کشور نبرد.

ظاهرا اشاره وی به جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا است که اخیرا به پکن هشدار داد که نقض عهدنامه ۱۹۸۴ میان دو کشور بر سر هنگ‌کنگ می‌تواند «تبعات جدی» برای پکن داشته باشد.

هنگ‌کنگ زمانی مستعمره بریتانیا بود و بر اساس عهدنامه ۱۹۸۴ با چین، قرار شد این منطقه به چین برگردد، اما سیستم اداری، مالی و حقوقی مستقلی داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه چین از کشورهای خارجی خواست که «سنجیده سخن بگویند و رفتار محتاطی داشته باشند».

نماینده چین در هنگ‌کنگ نیز خواستار تشکیل پرونده قضایی علیه کسانی شده که در اعتراضات دوشنبه دست به خشونت زده‌اند. این افراد می‌توانند تا ده سال حبس شوند.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.