روسیه: جزئیات آتش‌سوزی زیردریایی محرمانه است
دولت روسیه می‌گوید جزئیات مربوط به آتش‌سوزی مرگبار در یک زیردریایی نظامی این کشور "اسرار دولتی" به حساب می‌آید و منتشر نخواهد شد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهوری روسیه که تلفنی با خبرنگاران صحبت می‌کرد، به هیچ سوالی درباره نام زیردریایی حادثه‌دیده و ماموریتش پاسخ نداد و حتی نگفت که آیا این زیردریایی پیشران هسته‌ای داشته یا نه.

یک مقام امنیت هسته‌ای در نروژ، که در همسایگی محل حادثه است، گفته تشعشعات بالا و غیرمعمول هسته‌ای در منطقه مشاهده نشده است.

روز سه‌‎شنبه وزیر دفاع روسیه از کشته شدن ۱۴ ملوان نیروی دریایی روسیه در حادثه‌ای برای یک زیردریایی خبر داد و اعلام کرد آنها به دلیل استنشاق دود درگذشته‌‌اند.

سخنگوی رئیس جمهوری گفته جزئیات حادثه زیردیایی "کاملا محرمانه" محسوب می‌شود و منتشر نکردن آنها "کاملا عادی" است.

این حادثه مرگبار چهارمین موردی است که طی دو دهه اخیر برای یک زیردریایی روسیه رخ می‌دهد.

آن طور که وزارت دفاع روسیه اعلام کرده آتشسوزی در یک زیردریایی تحقیقاتی رخ داد که در آب‌های سرزمینی روسیه در دریای بارنتز در آب‌های عمیق ماموریتی انجام می‌داد.

مطابق آنچه یک مقام امنیت هسته‌ای در نروژ گفته، روسیه به نروژ اطلاع داد که یک "انفجار گاز" رخ داده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، سرگئی شویگو، وزیر دفاع را به بند سورمورسک فرستاده که زیردریایی‌ حادثه‌دیده در آن پهلو گرفته است.

نقشه سورمورسک

بزرگترین فجایع زیردریایی‌ها

  • در سال ۲۰۱۷ (دو سال پیش) خبر ناپدید شدن زیردریایی ای‌آر‌ای نیروی دریایی آرژانتین چند روزی در صدر اخبار جهان قرار گرفت. این زیردریایی با ۴۴ سرنشین در حالی که در آب‌های جنوب اقیانوس اطلس در حال گشت‌زنی بود دچار انفجار شد و همه سرنشینان آن جان باختند. بقایای لاشه آن سال بعد از آب گرفته شد.

  • در سال ۲۰۰۳ هر ۷۰ سرنشین زیردریایی "دیوار بزرگ" چین بر اثر خفگی جان باختند. علت نقص در موتور دیزلی این زیردریایی اعلام شد که موجب مکش اکسیژن داخل کابین شد.

  • در سال ۲۰۰۰، زیردریایی کورسک روسیه در جریان یک مانور نظامی بر اثر دو انفجار که به علت منفجر شدن یک اژدر گزارش شد با ۱۱۸ خدمه به قعر دریای بارنتز رفت. غواصان نروژی بعدا یادداشتی از یکی از اجساد پیدا کردند که نشان می‌داد ۲۳ نفر از خدمه کورسک از این انفجارها جان سالم به در برده بودند اما چشم انتظار رسیدن کمک جان دادند.

  • زیردریایی یواس‌اس اسکورپیون در سال ۱۹۶۸ در اقیانوس اطلس با ۹۹ سرنشین غرق شد؛ علت انفجار احتمالی یک اژدر گزارش شد

  • در سال ۱۹۶۳ زیردریایی آمریکای یو‌اس‌اس ترشر در هنگام تمرین اعزام به اعماق دریا به همراه ۱۲۹ ملوان غرق شد و بزرگترین تراژدی زیردریایی‌های جهان تا امروز را رقم زد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.