رئیس ستاد ارتش فرانسه: تنش در خلیج فارس کنترل‌شده است
به گفتۀ رئیس ستاد ارتش فرانسه احتمال برخورد نظامی در منطقۀ خلیج فارس فعلاً زیاد نیست، چون تنش‌ها بین ایران و آمریکا هنوز تحت کنترل طرفین است. اما این موقعیت، به عقیدۀ او، هر روز می‌تواند تغییر کند.

روز پنجشنبه ١١ ژوئیه/٢٠ تیر، ژنرال فرانسوا لوکوانتر (François Lecointre) در بارۀ اختلافات میان ایران و آمریکا و تنش در خلیج فارس به شبکۀ خبری فرانسوی "CNEWS" گفت: "فعلاً یک بازی دیالکتیکی مواجهه میان ایران و آمریکا جریان دارد که مدام از طریق اقدامات تحریک‌آمیز، حرکات نمایشی، واکنش‌ها و پیام‌های متقابل تغذیه می‌شود و البته هر روز امکان دارد که به انحراف کشیده شود".

با اینحال او افزود که این بازی "فعلاً تحت کنترل است و فکر نمی‌کنم که انحراف یا لغزش کنترل‌نشده‌ای پیش بیاید، اما امکان دارد که در این برخورد دیالکتیکی دو ارادۀ متقابل، همه چیز تشدید شود و به طرف وخامت اوضاع و موقعیت‌های افراطی برویم".

از بهار سال ٢٠١٨ – اردیبهشت ١٣٩٧ - که آمریکا از برجام خارج شد، تنش در منطقۀ خلیج فارس مدام افزایش داشته است.

طی هفته‌های اخیر، خرابکاری در نفتکش‌ها در سواحل امارات و سپس حمله به دو نفتکش در آبهای نزدیک تنگۀ هرمز، این تنش‌ها را ناگهان به مرزی خطرناک رساند. در آخرین رویداد، انگلیسی‌ها گفته‌اند که سپاه پاسداران قصد توقیف یک کشتی انگلیسی را داشته، اما ایران این ادعا را رد کرد.

رئیس ستاد ارتش فرانسه در مورد اختلافات آمریکا و چین نیز نگران است و می‌گوید که تنش میان این دو کشور می‌تواند به وضعیت خطرناکی در اقیانوس آرام بینجامد. به عقیدۀ ژنرال لوکوانتر افزایش تسلیحات در سطح جهان و همچنین افزایش بودجه‌های نظامی کشورهای در حال توسعه، خطر برخورد را بالا برده است. او می‌افزاید: "البته شاید احتمال برخورد فراگیر (جنگ جهانی) زیاد نباشد اما احتمال درگیری‌ها و جنگ‌های منطقه‌ای زیاد است و در این نوع برخوردها، شاید ما (فرانسه) نیز برای دفاع از منافع‌ خود به ناچار درگیر شویم".

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.