دونالد ترامپ: «تردیدی وجود ندارد، [پهپاد ایران] را سرنگون کرده‌ایم»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، یکبار دیگر تاکید کرد که نیروی دریائی این کشور صبح پنجشنبه ١٨ ژوئیه یک پهپاد ایرانی را که به هشدارهای داده شده توجه نکرده و بیش از حد به ناو «یواس اس باکسر» نزدیک شده، هدف قرار داده و «نابود» کرده است. مقامات دیپلماتیک و نظامی ایران این اظهارات را بکلی رد کرده و اعلام داشتند هیچ پهپاد ایرانی امروز سرنگون نشده است. مسئولان وزارت دفاع آمریکا نیز در پی تکذیب ایران و تاکید دوبارۀ رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کردند که در این زمینه تردیدی وجود ندارد و «اسناد روشن» آن موجود است. این اسناد با این حال تا لحظۀ نگارش این مطلب انتشار نیافته است.

رئیس جمهوری آمریکا که در دفتر کار خود در کاخ سفید با خبرنگاران گفتگو می‌کرد، با اشاره به تکذیب سرنگون شدن یک فروند پهپاد ایرانی از سوی مقامات ایران یکبار دیگر تاکید کرد که «در این باره هیچ تردیدی وجود ندارد، ما آنرا سرنگون کرده‌ایم». او به ایران هشدار داد دست به اقدامات «ابلهانه» نزند، زیرا در چنین صورتی «هزینۀ آن را پرداخت خواهد کرد».

در پی اظهارات دونالد ترامپ، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، جان بولتون نیز ابراز داشت که «هیچگونه تردیدی در این باره که پهپاد ایرانی بوده است، وجود ندارد».

در همین حال، جاناتان هوفمن، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، در گفتگو با خبرنگاران جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه کرد. بگفتۀ او پهپاد ایرانی روز پنجشنبه ١٨ ژوئیه/ ٢٧ تیرماه، در حوالی ساعت ١٠ صبح بوقت محلی تا حدود ٩٠٠ متری ناو «یواس‌اس باکسر» پیش آمده و به سبب خودداری از پاسخ به هشدارها «فوراً نابود» شده است. بگفتۀ او این اقدام در آب‌های بین‌المللی در گذار ورودی تنگۀ هرمز صورت گرفته است.

یک مقام مسئول دیگر آمریکائی نیز روز جمعه در گفتگو با روزنامه نگاران گفت «ما اسناد کاملاً روشن در اختیار داریم» و تلویحاً از وجود یک ویدئو یاد کرد. او با اشاره به تکذیب این رویداد از سوی مقامات ایران گفت «آنان سوابق چندانی در راست گوئی ندارند». وی همچنین گفت که اگر پهپادهای ایران بیش از حد نزدیک به ناوهای آمریکا پرواز کنند، سرنگون خواهند شد.

از سوی دیگر تلویزیون دولتی ایران نیز تصاویری را که به ادعای گویندگان توسط پهپاد ایرانی گرفته شده و در آن بگفتۀ آنان ناو «یواس‌اس باکسر» نیز دیده می‌شود، پخش کرد.
خبرگزاری‌های ایران نیز عکسی را منتشر کردند که بر اساس توضیح آن همان ناو را نشان می‌دهد و بر پایۀ اطلاعات درج شده بر روی تصویر در ساعت ٧ و ٢ دقیقه و ٣٨ ثانیه روز پنحشنبه گرفته شده است.
هیچیک از این تصاویر نشان دهندۀ اینکه توسط چه پهپادی برداشته شده و یا ارسال تصاویر چگونه انجام گرفته، نیست.

مقامات ایران سرنگون شدن پهپاد خود را قاطعانه تکذیب می‌کنند. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی اندکی پس از نخستین اظهارات دونالد ترامپ از وقوع چنین رویدادی ابراز تردید کرد و گفت هیچ اطلاعی در این باره دریافت نکرده است.
معاون وی، عباس عراقچی، سرنگون شدن این پهپاد را بکلی رد کرد و به کنایه نوشت «شاید آمریکائیان به اشتباه یک پهپاد خود را سرنگون کرده باشند».
اندکی سرتیپ پاسدار ابوالفضل شکارچی، سخنگوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، ادعای دونالد ترامپ در این‌باره را واهی و برخاسته از توهّم توصیف کرد و گفت «تمامی پهپادهای متعلق به جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز از جمله پهپاد مورد نظر رئیس جمهوری آمریکا پس از انجام مأموریت شناسایی و کنترل برنامه ‌ریزی شده به سلامت به پایگاه‌های خود بازگشته‌اند و هیچگونه گزارشی دال بر مقابله عملیاتی ناو "یواس‌اس باکسر" آمریکایی با پهپادهای ایرانی گزارش نشده است».

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.