جدایی‌طلبان جنوب یمن عدن را گرفتند
جدایی‌طلبان یمنی که خواستار تفکیک جنوب این کشورند توانسته‌اند کنترل پایگاه های نظامی و کاخ ریاست جمهوری در عدن را به دست بگیرند و نیروهای دولت عبد ربه منصور هادی را که مورد حمایت سازمان ملل متحد و ائتلاف عربستان است از این شهر عقب برانند.

دولت آقای منصور این اقدام را "کودتا" خوانده است.

این نیروها که مورد حمایت امارات متحده عربی هم هستند به دنبال تشکیل کشوری مستقلی تحت عنوان یمن جنوبی‌اند.

بدین ترتیب در میان گروه‌هایی که تحت فرماندهی ائتلاف به سرکردگی عربستان با شورشیان حوثی در شمال می‌جنگیدند عملا انشقاق روی داده است اگر چه هنوز هر دو گروه درگیر در عدن علیه شورشیان حوثی متحد محسوب می‌شوند.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی، اس‌پی‌ای، ائتلاف عربی به سرکردگی ریاض خواستار آتش‌بس فوری در عدن شده است و هشدار داده در صورت تخطی دو طرف، با نیروی نظامی علیه آنها اقدام خواهد کرد.

عدن که یک شهر بندری در جنوب یمن است به طور موقت پایتخت نیروهای دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور قانونی و مورد حمایت مجامع جهانی شده بود. آقای هادی خود در ریاض، پایتخت، عربستان مستقر شده است.

صنعا هم در کنترل شورشیان حوثی است که مورد حمایت ایرانند.

یکی از مقام‌های جدایی‌طلبان جنوب به خبرگزاری فرانسه گفته آنها کاخ ریاست‌جمهوری را تقریبا بدون هیچ مقاومتی تصرف کرده‌اند.

به گفته این فرمانده جدایی طلبان جنوب، حدود ۲۰۰ سرباز گارد نظامی ریاست جمهوری بدون درگیری اجازه یافته‌اند که این مکان را ترک کنند.

یمن

یک شاهد عینی هم به خبرگزاری فرانسه گفته که مجموعه کاخ ریاست جمهوری اکنون در کنترل جدایی‌طلبان است.

امروز، شنبه ۱۰ اوت - ۱۹ مرداد، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از دو طرف خواسته بود که به درگیری‌ها در عدن پایان دهند.

پس از آن هم خبرگزاری رسمی امارات، وام، گزارش کرد شیخ عبدالله بن زاید آل‌نهیان، وزیر خارجه امارات خواستار پایان دادن به درگیری‌های نظامی در بندر عدن در جنوب یمن شده است.

شهر عدن که تا امروز در کنترل نیروهایی بود که از حمایت ائتلاف به رهبری عربستان برخوردارند، در چهار روز گذشته صحنه درگیری‌های خونین بوده است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.