هشدار ائتلاف به رهبری عربستان به جدایی‌ طلبان جنوب یمن

ائتلاف به رهبری عربستان در یمن به جدایی طلبان جنوب هشدار داده‌اند چنانچه از بندرعدن خارج نشوند، حملات بیشتری را علیه آن‌ها انجام خواهند داد.

روز گذشته (شنبه ۱۰ اوت/۱۹ مرداد) جدایی طلبان یمنی که خواستار جدایی جنوب یمن هستند، توانستند کنترل پایگاههای نظامی و کاخ ریاست جمهوری را در عدن به دست بگیرند و نیروهای دولت عبد ربه منصورهادی را از این شهر به عقب برانند.

پیشتر ائتلاف به رهبری عربستان گفت که عملیاتی را علیه جدایی طلبان در جنوب آغاز کرده و قرار است که اقدامات نظامی بیشتری را انجام دهد.

دولت عبد ربه منصور هادی که از حمایت سازمان ملل و ائتلاف عربستان برخوردار است در بندر عدن مستقر است، اما خود رئیس جمهور در ریاض، پایتخت عربستان مستقر است.

دولت این اقدام جدایی طلبان را "کودتا" خوانده است.

نقشه یمن

این نیروها که مورد حمایت امارات متحده عربی هم هستند به دنبال تشکیل کشوری مستقلی تحت عنوان یمن جنوبی هستند.

بدین ترتیب در میان گروه‌هایی که تحت فرماندهی ائتلاف به رهبری عربستان با شورشیان حوثی در شمال می‌جنگیدند عملا انشقاق روی داده است اگر چه هنوز هر دو گروه درگیر در عدن علیه شورشیان حوثی متحد محسوب می‌شوند.

هنوز مشخص نیست که آیا عملیات نظامی ائتلاف به رهبری عربستان آتش بسی را که بین جدایی طلبان و این ائتلاف روز گذشته بر سرآن توافق شد، تحت تاثیر قرار می دهد یا خیر.

حوثی‌ها کنترل صنعا، پایتخت را در اختیار دارند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.