نیوزویک: آمریکا دستور محدود شدن عملیات‌ نظامی علیه طالبان را داده ‌است
مقام‌های آمریکایی به "نیوز ویک" گفته‌اند آمریکا دستور توقف عملیات‌های نظامی علیه طالبان و مشوره‌دهی به نیروهای افغان را داده.
رسانه آمریکایی "نیوزویک" از تصمیم آمریکا برای توقف عملیات‌های نیروهای آمریکایی علیه طالبان خبر می‌دهد.

همزمان با پایان دور هشتم مذاکرات نمایندگان آمریکا و طالبان در قطر، نیوزویک به نقل از مقام‌های ارشد در پنتاگون می‌گوید، به نیروهای آمریکایی در افغانستان دستور داده شده که تمام عملیات‌های نظامی‌شان علیه گروه شورشی طالبان را محدود سازند.

همچنین در این گزارش به نقل از مقام‌های آمریکایی آمده که به نیروهای آمریکایی گفته شده است تا مشوره‌دهی به وزارت دفاع ملی و نیروهای امنیتی افغانستان را هم متوقف کنند و دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در نظر دارد شمار نیروهای را به حدود نصف تعداد کنونی یا شش هزار نفر کاهش دهد.

به گفته نیوزویک، این مقام‌ها که نخواسته‌اند نامشان فاش شود، گفته‌اند چگونگی خروج یا حضور نیروها به روند درگیری‌های جاری و مذاکرات برای پایان این درگیری‌ها بستگی خواهد داشت.

اما صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که تعهدات آمریکا با نیروهای افغان پابرجاست و عملیات‌ها همچنان صورت می‌گیرد.

آقای صدیقی گفت "منابعی این گزارش را نشر کرده‌اند، ولی کاملا نادرست است."

جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای حمایت قاطع ناتو در افغانستان در اعلامیه کوتاهی که به رسانه‌ها فرستاده، گفته‌است " این مطلب ساخته ذهن منابعی است که از این قضیه به اندازه فاصله‌شان با افغانستان دور هستند."

آقای گفته ادعای تغییر در نیروها و عملیات‌ها اساس ندارد و " ما چنین دستوری نداریم و چنین تغییراتی را ایجاد نکرده‌ایم."

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان یکی از خواسته‌های طالبان و یکی از موارد جدی است که در مذاکرات این گروه با آمریکا مطرح شده‌است.

پایان دور هشتم مذاکرات طالبان با آمریکا؛ ابراز امیدواری خلیلزاد
پیش از این واشنگتن‌پست هم به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داده بود که در نتیجه توافق آمریکا و طالبان، پنتاگون نیروهایش در افغانستان را به ۸ تا ۹ هزار کاهش خواهد داد.

افغانستان
دور هشتم مذاکرات نمایندگان آمریکا در راس زلمی خلیلزاد و طالبان روز گذشته در دوحه قطر به پایان رسید.

دور هشتم مذاکرات آمریکا و طالبان روز گذشته در قطر به پایان رسید. زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان روز گذشته گفت "مابرای موافقتنامه صلح دائمی و شرافتمندانه و افغانستان مستقل که هیچ کشوری تهدید نکند، سخت تلاش می‌کنیم و در کنار مردم افغانستان هستیم."

با توجه به خوشبینی‌های زلمی خلیلزاد و مقام‌های طالبان، انتظار می‌رفت دو طرف در هشتمین دور از مذاکرات به توافقی برسند اما ظاهرا چنین توافقی به دست نیامده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان هم این مذاکرات را طولانی، اما مفید خوانده و در صفحه تویترش نوشته که "موافقه کردیم در مورد اقدامات آینده، هردو جانب با رهبری خود مشوره نماییم."

این دور از مذاکرات (۱۲ اسد/مرداد) در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد و نه روز ادامه داشت.

مذاکرات آمریکا و طالبان از آغاز تاکنون
تاکنون هفت نشست میان دیپلمات‌های آمریکا و نمایندگان طالبان صورت گرفته است. شش نشست در دوحه قطر و یک نشست در شهر ابوظبی امارات برگزار شده است.

  • اولین نشست۱۲ اکتبر سال ۲۰۱۸ در شهر دوحه قطر برگزار شد.
  • نشست دوم ۱۶ نوامبر سال ۲۰۱۸ بار دیگر به میزبانی قطر در شهر دوحه قطر برگزار شد.
  • ۱۷ دسامبر سال ۲۰۱۸ نشست سوم در شهر ابوظبی امارات متحده عربی این نشست برای سه روز ادامه داشت و طالبان با حضور هیأت افغانی در نشست مخالفت کرد.
  • ۱۹ ژانویه سال ۲۰۱۹ دور چهارم گفتگوها بار دیگر در شهر دوحه قطر برگزار شد.
  • ۲۵ فوریه سال ۲۰۱۹ دور پنجم در دوحه قطر برگزار شد و در این نشست، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان برای نخستین بار با ملا عبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان در دوحه قطر دیدار کردند. این دور از گفتگوها برای ۱۶ روز ادامه یافت.
  • دور ششم گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان پس از ۹ روز، پنجشنبه ۱۹ ثور/اردیبهشت پایان یافت. دو طرف اعلام کرد که این نشست با پیشرفت‌های همراه بوده است.
  • دور هفتم ۲۹ ژوئن در دوحه، پایتخت قطر آغاز و برای چند روز طول کشید. در این دور، دو طرف گفته بودند پیشرفت‌هایی حاصل شده و بر روی بسیاری مسائل توافق به دست آمده است.
  • دور هشتم ۳ اوت در دوحه، پایتخت قطر آغاز و ۱۲ اوت به پایان رسید.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.