فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ کل سیستم ثبت نام مسافران را به تعلیق درآورد

اعتراضات در هنگ‌کنگ همچنان ادامه دارد و فرودگاه بین‌المللی این کشور دیگر مسافران را ثبت نام نمی‌کند. کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل از ادامه اعتراضات و اعمال خشونت توسط پلیس علیه معترضان ابراز نگرانی کرده است. نخست وزیر کانادا هم از چین خواسته است که به خواسته‌های مردم هنگ‌کنگ احترام بگذارد.

اعتراضات مردمی در هنگ‌کنگ که در پی لایحه استرداد متهمان به چین در ماه ژوئن آغاز شد، همچنان ادامه دارد و اکنون به یک مرحله جدید رسیده است. فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ که از پنج روز به این سو تبدیل به یکی از صحنه‌های اصلی اعتراضات مردمی شده است، امروز سه‌شنبه کل سیستم ثبت نام مسافران را به تعلیق درآورد. این در حالیست که دیروز هم، همه‌ی پروازهای این فرودگاه لغو شده بود.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد هم امروز نگرانی‌های خود را در مورد سرکوب معترضان در هنگ‌کنگ اعلام کرده و خواستار تحقیقات بی‌طرفانه در مورد اعمال خشونت توسط پلیس علیه تظاهرکننده‌گان شده است. این سازمان یادآوری می‌کند که آزادی بیان و شرکت در تظاهرات بدون خشونت به عنوان یک اصل در اعلامیه جهانی حقوق بشر آمده است و باید به آن احترام گذاشت.

"کری لَم" رئیس اجرایی دولت هنگ‌کنگ هم می‌گوید که این اعتراضات کشور را در هرج و مرج فرو برده است و زمان‌ زیادی لازم است تا دوباره وضعیت به حالت عادی برگردد. وی در تاریخ ۱۵ ژوئن اعلام کرده بود که تصمیم گرفته است لایحه استرداد متهمان به را چین برای مدتی نامحدود به حالت تعلیق درآورد اما از لغو آن چیزی نگفته بود. اکنون معترضان نه تنها علیه لغو همیشگی این لایحه تضاهرات می‌کند بلکه خواستار کناره‌گیری "کری لَم" از قدرت وعدم مداخله چین در امور این کشور نیز هستند.

همزمان با این تظاهرات در هنگ‌کنگ، دولت مرکزی چین از وجود تحرکات "تروریستی" در این منطقه خبر داده است. کریس پاتن آخرین فرماندار بریتانیایی هنگ‌کنگ هم گفته است که مداخله چین در بحران هنگ‌کنگ می‌تواند فاجعه‌بار باشد.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا به اعتراضات مردمی در هنگ‌گنگ واکنش داده و نگرانی خود را ابراز کرده است. وی‌ دیروز دوشنبه از مقامات کشور چین خواست که به خواسته‌های معترضین هنگ‌کنگی احترام بگذارد. دولت چین تظاهرکنندگان هنگ کنگی را پیش از این به «مرگ» تهدید کرده بود.

هنک‌کنگ که از مهمترین بازارهای مالی و تجاری جهان است از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ میلادی مستعمره بریتانیا بود. با انقضای پیمان‌نامه‌ای که هنک‌کنگ را تحت حاکمیت بریتانیا درآورده بود، این کشور در اول ژوئیه سال ۱۹۹۷ به عنوان قلمرو خودمختار به چین بازگردانده شد. هنگ‌کنگ در حال حاضر ازسیستم قانونی خود برای محاکمه متهمان استفاده می‌کند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.