ترامپ: اگر مجبور شویم از سازمان تجارت جهانی خارج می‌شویم
رئیس‌‌جمهوری ایالات متحده می‌گوید اگر شرایط و رویکردها به کشورش در سازمان تجارت جهانی تغییر نکند، آمریکا را از این سازمان خارج می‌کند.

دونالد ترامپ در جمع شماری از هوادارانش در کارخانه‌ای در پنسیلوانیا گفته است «اگر مجبور شویم [از سازمان تجارت جهانی] خارج می‌شویم».

این البته نخستین بار نیست که آقای ترامپ هشدار می‌دهد ممکن است واشینگتن را از این نهاد بین‌المللی خارج کند.

آقای ترامپ در تابستان سال گذشته نیز هشدار داده بود «اگر سازمان تجارت جهانی عملکردش را بهبود نبخشد، من از سازمان تجارت جهانی خارج خواهم شد».

ترامپ معتقد است که کشورها روابط منصفانه‌ای با آمریکا، در عرصه تجارت جهانی ندارند و سازمان تجارت جهانی زمینه‌ساز چنین رویکردی در قبال ایالات متحده شده است.

او به‌طور مشخص از شرایط و امکانات چین در این سازمان انتقاد کرده و پکن را بارها متهم به «سرقت» دانش و فناوری ایالات متحده کرده‌است.

با این حال طی یک سال گذشته رئیس‌جمهوری ایالات متحده اقدامی که بتوان آن را خروج از این سازمان یا مقدمه‌چینی برای خروج از آن توصیف کرد، انجام نداده‌است.

سازمان تجارت جهانی در سال ۱۹۹۵ بر پایه «موافقت‌نامه عمومی تعرفه و تجارت» که پس از جنگ جهانی بین ۲۳ کشور، از جمله آمریکا شکل گرفت، بنا شد.

وظیفه اصلی این نهاد کمک به پيشبرد بازرگانی بين‌المللی و حل اختلاف‌های تجاری ميان کشورهای عضو است.

برخی رسانه‌های بین‌المللی، از جمله خبرگزاری فرانسه می‌گویند آمریکا سابقه موفقی در حل اختلافات به نفع خود دارد.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.