پیشنهاد اعطای تابعیت بریتانیایی به شهروندان هنگ‌کنگی
تام توگندهت، رئيس کارگروه سیاست خارجی پارلمان بریتانیا خواستار اعطای تابعیت بریتانیایی به شهروندان هنگ‌کنگ شده است. به باور او، بریتانیا به هنگام تحویل هنگ‌کنگ به چین، باید این سیاست را عملی می‌کرد.

تام توگندهت، رئيس کارگروه سیاست خارجی پارلمان بریتانیا خواستار اعطای تابعیت بریتانیایی به شهروندان هنگ‌کنگ شده است. به باور او، بریتانیا به هنگام تحویل هنگ‌کنگ به چین، باید این سیاست را عملی می‌کرد.

مقابله نیروهای انتظامی با معترضان در هنگ‌کنگ لحظه به لحظه خشن‌تر می‌شود. این در حالی است که چین نیروهای نظامی خود را در شهر مرزی شینژن مستقر کرده است. در چنین شرایطی، یکی از سیاستمداران بریتانیا از اعطای تابعیت بریتانیایی به شهروندان هنگ‌‌کنگ سخن گفته است.

تام توگندهت، رئيس کارگروه سیاست خارجی در پارلمان بریتانیا است. او در مصاحبه‌ای با روزنامه گاردین، نسبت به ناآرامی‌های حاکم بر هنگ‌کنگ و مقابله خشن نیروهای انتظامی با معترضان واکنش نشان داده و پیشنهاد کرده است که به شهروندان هنگ‌کنگ تابعیت بریتانیا داده شود.

توگندهت دراین مصاحبه گفته است که به باور او، بریتانیا باید در سال ۱۹۹۷ و به هنگام تحویل هنگ‌کنگ به چین، اقدام به اعطای تابعیت بریتانیایی به شهروندان هنگ‌کنگ می‌کرد.

مستعمره بریتانیا و حقوق شهروندی

هنگ‌کنگ از سال ۱۸۴۳ تا ۱۹۹۷ مستعمره بریتانیا بود. بر اساس قرارداد حقوقی بین بریتانیا و چین، اداره هنگ‌کنگ در سال ۱۹۹۷ به چین تحویل داده شد. اما قوانین ناظر برهنگ‌کنگ با قوانین جاری در چین تفاوت می‌کرد. از این رو، از چین به‌عنوان یک کشور با دو سیستم یاد می‌شود.

Hongkong Internationaler Flughafen Proteste

شهروندان هنگ‌کنگ در همان زمان نیز دارای پاسپورت خاصی بودند که به آن‌ها امکان سفر و اقامت شش ماهه به بریتانیا می‌داد.

توگندهت بر این باور است که قائل شدن حق اقامت محدود به شهروندان هنگ‌کنگ از سوی دولت بریتانیا خطا بوده و می‌بایست در همان زمان نیز ساکنان هنگ‌کنگ از تابعیت بریتانیایی بهره می‌گرفتند.

او در مصاحبه با گاردین خواستار تصحیح این خطا شده است. او گفته است: «در زمانی که تنش در هنگ‌کنگ آشکارا افزایش یافته است، بریتانیا می‌تواند به ساکنان هنگ‌کنگ اطمینان خاطر بدهد که حقوق آن‌ها توسط دولت انگلستان به رسمیت شناخته می‌شود و دولت انگلستان برای حقوق آن‌ها ارزش قائل است.»

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.