صلیب سرخ: بیش از ۱۰۰ نفر در حمله هوایی نیروهای ائتلاف در یمن کشته شدند
کمیته بین المللی صلیب سرخ گفته است که انتظار می‌رود بیش از یکصد نفر در جریان حمله هوایی ائتلاف به رهبری عربستان در شهر ذمار در یمن کشته شده باشند.

پیشتر نیروهای شیعه حوثی از بمباران زندانی که تحت کنترل این گروه قرار دارد و کشته شدن ۶۰ نفر خبر داده بودند.

صلیب سرخ جهانی ضمن ابراز نگرانی نسبت به این حمله اقدام به اعزام نیروهای امدادی و همچنین ارسال صدها کیسه حمل جنازه به این منطقه کرده است.

ساکنان محلی گفته‌اند که شب گذشته این شهر هدف چند حمله هوایی قرار گرفت.

نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در بیانیه‌ای گفته‌اند که هدف این حملات "انبار موشک‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد)" بوده است.

در این بیانیه همچنین گفته شده: "ما برای حفاظت ازغیرنظامیان دست به اقدامات احتیاطی زدیم."

سخنگوی وزارت خارجه ایران هم ضمن محکوم کردن این حمله گفته است که "این بازداشتگاه مورد شناسایی صلیب سرخ قرارگرفته بود و نمایندگان آن چندین باراز این مکان بازدید کردند."

یمن طی حدود چهار سال گذشته درگیر جنگ داخلی بین حوثی‌های تحت حمایت ایران و نیروهای دولتی این کشور بوده که مورد شناسایی جامعه جهانی و از حمایت نظامی ائتلافی به رهبری عربستان سعودی برخوردار است.

در پائیز سال ٢٠١٤، شبه‌نظامیان حوثی با طرح درخواست سهم در دولت به رهبری عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری، وارد صنعا شدند.

پس از آنکه در جریان بهار عربی، علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن مجبور به کناره‌گیری شده بود، در سال ٢٠١٢ عبد ربه منصور هادی با برنامه‌ای شامل ایجاد ساختارهای سیاسی لازم برای استقرار دموکراسی به ریاست جمهوری انتخاب شد.

در بهار سال ٢٠١٥، در حالیکه حوثی‌ها عملا اختیارات رئیس جمهوری را سلب کرده بودند، وی از پایتخت گریخت و حوثی‌ها اعلام کردند که از مقام ریاست جمهوری استعفا داده و دولت او از مشروعیت برخوردار نیست.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.