تبادل ده‌ها زندانی میان روسیه و اوکراین: اولگ سنتسوف، سینماگر اوکراینی آزاد شد
روسیه و اوکراین، روز شنبه ١۶ شهریور/‌ ٧ سپتامبر ٧٠ زندانی را میان خود مبادله کردند؛ اقدامی که از سوی سیاستمداران و ناظران بین‌المللی در راستای گرم شدن روابط این دو کشور ارزیابی شده است.

همزمان، با این که یک هواپیمای روسیه حامل تعدادی از زندانیان محبوس در اوکراین، فرودگاه "کیف" را ترک می‌کرد، یک هواپیمای اوکراینی نیز حامل چندین زندانی محبوس در روسیه در مسیر بازگشت از مسکو بود.
در میان زندانیان مبادله‌شده، ٢٤ ملوان اوکراینی زندانی در روسیه نیز وجود دارند. این ملوانان پس از آن که به گفته مقامات روسیه، کشتی‌شان وارد آب‌های این کشور شد، بازداشت شدند.

همچنین "اولگ سنتسوف"* سینماگر اوکراینی در میان مبادله‌شدگان است. او پس از الحاق کریمه به روسیه، در این شبه‌‌جزیره بازداشت و از سوی دادگاهی در روسیه به اتهام طراحی حملات تروریستی به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

تبادل زندانی میان روسیه و اوکراین، اولین اقدام آشتی‌جویانه میان دو کشور از زمان الحاق کریمه به خاک روسیه ارزیابی شده که می‌تواند گفت‌وگوهای صلح میان دو کشور را احیا کند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، اعلام کرد که این تبادل زندانی، «نشانه امیدوارکننده‌ای» است. او ضمن دعوت از روسیه و اوکراین به ادامه این کار، از دو کشور خواست که توافق صلح مینسک را به اجرا بگذارند.

همچنین ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین این اقدام را «اولین گام» به سوی پایان جنگ با جدایی‌طلبان طرفدار روسیه خوانده است.
جنگ اوکراین که پنج سال پیش آغاز شد، تاکنون نزدیک به ١٣ هزار کشته برجای گذاشته است.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.