با حکم دربار عربستان؛ یک شاهزاده وزیر نفت این کشور شد
ملک سلمان، پادشاه عربستان، عبدالعزیز یکی از پسران خود را وزیر نفت این کشور کرده است.

رسانه‌های دولتی عربستان این خبر را به نقل از بیانیه دربار این کشور منتشر کرده‌اند.

عبدالعزیزبن سلمان جایگزین خالد فالح، وزیر سابق انرژی، این کشور شده که بیش از سه سال عهده‌دار این سمت بود.

او از محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی بزرگتر است.

این اولین باری است که یکی از اعضای خانواده سلطنتی عربستان سکان رهبری وزارت انرژی این کشور را در دست می‌گیرد.

خالد فالح
خالد فالح، وزیر انرژی سابق عربستان در کنار عبدالعزیز بن سلمان

عبدالعزیزبن سلمان البته در حوزه نفت و انرژی بی‌تجربه نیست؛ او سالها عضو هیئت نمایندگی عربستان در اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) بوده و چندین دهه سابقه فعالیت در حوزه نفت را دارد.

او همچنین سالها بعنوان معاون علی نعیمی، وزیر سابق نفت عربستان مشغول به فعالیت بود.

به گفته تحلیل گران بازار بنظر نمی‌رسد ورود این شاهزاده سعودی به وزارت نفت تغییری اساسی در سیاست‌های کلان نفتی این کشور ایجاد کند؛ چرا که او در مذاکراتی که به توافق بین اعضای اوپک و اوپک پلاس (تولید کنندگان غیر عضو) برای کاهش تولید منجر شد، نقش اساسی داشت.

عربستان سعودی از سال ۱۹۶۰ میلادی تا پیش از این وزیر جدید، پنج وزیر انرژی داشته که هیچکدام از آنها عضو خانواده سلطنتی نبوده‌اند.

اخیرا عربستان با راه‌اندازی وزارت صنعت و منابع معدنی این حوزه را از وزارت انرژی جدا کرد.

خالد فالح، وزیری که حالا یک شاهزاده بعنوان وزیر انرژی جایگزین او شده هفته پیش همچنین ریاست شرکت آرامکو را نیز از دست داد؛ آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان و تحت مالکیت دولت این کشور است.

بر اساس داده‌هایی که شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو منتشر کرده، درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۲۴ میلیارد دلار بوده است.

سال گذشته (۲۰۱۸) شرکت آرامکو روازنه حدود ۱۳.۶ میلیون بشکه نفت تولید کرد که این میزان از تولید شرکتهای نفتی بزرگی مانند رویال داچ شل و بی پی بریتانیا بالاتر بود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا سال پیش از عربستان سعودی خواست که سهام شرکت نفتی آرامکو را در بازار بورس نیویورک عرضه کند.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا سال پیش از عربستان سعودی خواست که سهام شرکت نفتی آرامکو را در بازار بورس نیویورک عرضه کند

عربستان برای بیشتر ماههایی که از سال ۲۰۱۹ میلادی گذشته روزانه کمتر از ۱۰ میلیون بشکه نفت تولید کرده است؛ این رقم کمتر از هدف تولید مورد موافقت اعضای اوپک بوده است.

این توافق با رایزنی‌های خالد فالح، وزیر نفت سابق این کشور با کشورهای تولید کننده غیرعضو اوپک، به رهبری روسیه حاصل شد.

حدود دو ماه پیش اعضای اوپک و چند کشور غیرعضو اوپک تصمیم گرفتند تا سهمیه‌بندی و سقف فعلی تولید را تا بهار سال آینده تمدید کند.

تغییر در ریاست وزارت نفت عربستان در حالیست که قیمت هر بشکه نفت برنت کمتر از ۶۰ دلار است و بگفته تحلیلگران بازار، عربستان برای تنظیم بودجه خود نیاز به ۸۰ تا ۸۵ دلاری دارد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.