برگزاری نخستین انتخابات روسیه پس از «تابستان اعتراض»

شهروندان روسیه ۱۷ شهریور ماه برای نخستین بار پس از موج اعتراضات گسترده هفته‌ها و ماه‌های اخیر، برای شرکت در انتخابات شوراها و شهرداری‌ها پای صندوق‌های رای می‌روند.

این انتخابات در عین حال از این لحاظ حائز اهمیت است که آمارها حاکی از کاهش محبوبیت رهبران فعلی کرملین، در راس آن‌ها ولادیمیر پوتین است.

نگاه‌ها به ویژه به انتخابات شورای شهر مسکو دوخته شده‌است.

در مرداد ماه ده‌ها هزار تن راهی خیابان‌های پایتخت شدند تا به سیاست‌های دولت، فساد و ولادیمیر پوتین اعتراض کنند. اعتراضات تابستان در مسکو از نظر شمار راه‌پیمایان طی دست‌کم هشت سال گذشته بی‌سابقه بود.

طی مجموعه اعتراضات تابستان پلیس دست‌کم دو هزار نفر را بازداشت کرد که ده‌ها تن از آن‌ها با محکومیت‌های نقدی و یا زندان روبه‌رو شده‌اند.

بسیاری از بازداشت‌شدگان و محکومان اعتراضات را نامزدهای احتمالی در انتخابات روز یک‌شنبه تشکیل می‌دادند.

ساعاتی پیش از برگزاری انتخابات محلی، پلیس مسکو، ولادیمیر یگروف، یکی از کارشناسان شبکه نظارت بر انتخابات «گلوس» را بازداشت کرد.

آقای یگروف به «اوباش‌گری» متهم شده‌است. اما یکی از دوستانش در فیس‌بوک نوشته از منظر آن‌ها، این بازداشت تنها به‌دلیل «فعالیت‌های این کنگشر برای برگزاری انتخابات عادلانه» صورت گرفته‌است.

انتخابات یک‌شنبه در ۸۳ منطقه روسیه برگزار می‌شود. فرمانداران نیز در همین انتخابات برگزیده می‌شوند.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.