قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت
قیمت نفت در معاملات امروز صبح دوشنبه (۹ سپتامبر/ ۱۸ شهریور) برای چهارمین روز متوالی در بازهای جهانی افزایش یافت.

در معاملات اولیه امروز، هر بشکه نفت برنت با بیش از شصت سنت افزایش به ۶۲ دلار و ۱۵ سنت رسید؛ همچنین هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۶۵ سنت افزایش به ۵۷ دلار و ۱۷ سنت رسید که بیش از یک درصد گرانتر شده است.

یکی از دلایل این افزایش قیمت، سیاست‌های احتمالی عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت جدید عربستان در کاهش تولید نفت است.

عبدالعزیز بن سلمان، پسر پادشاه عربستان دیروز با حکم دربار هدایت این وزارت‌خانه را به دست گرفت.

به گزارش شبکه العربیه، وزیر نفت جدید عربستان امروز در حاشیه اجلاسی که در ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی برگزار شد، گفت کشورش برای توازن بازار نفت متعهد به همکاری با اعضای اوپک و تولیدکنندگان بزرگ غیرعضو این سازمان (ملقب به اوپک پلاس) به رهبری روسیه است.

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات هم دیروز در اظهارات مشابهی گفته بود تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک متعهد به توازن بازار نفت هستند.

از دیگر دلایل افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی، بالا رفتن واردات چین در ماه اوت بوده است؛ چین واردات نفت خود را در هشت ماهه اول سال جاری میلادی (۲۰۱۹) در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (هشت ماهه اول ۲۰۱۸) حدود ۱۰ درصد افزایش داده است.

در آمریکا هم هفته پیش، شرکت‌های حفاری برای سومین هفته متوالی تعداد عملیات اکتشاف را کاهش دادند که این هم در گران شدن نفت بی‌تاثیر نبوده است.

عبدالعزیز بن سلمان، پسر پادشاه عربستان و شاهزاده سعودی دیروز با حکم دربار سکان رهبری این وزارت‌خانه را به دست گرفت
عبدالعزیز بن سلمان، شاهزاده سعودی دیروز با حکم دربار سکان رهبری این وزارت‌خانه را به دست گرفت

حدود دو ماه پیش اعضای اوپک و چند کشور غیرعضو اوپک تصمیم گرفتند تا سهمیه‌بندی و سقف فعلی تولید را تا بهار سال آینده تمدید کنند.

عربستان بعنوان بزرگترین صادرکننده نفت جهان در روزهای اخیر تغییراتی وسیعی را در حوزه مدیریت انرژی شروع کرده است؛ هرچند بنظر نمی‌رسد سیاست کلی این کشور در زمینه تولید نفت در چارچوب اوپک چرخشی داشته باشد.

از جمله این تغییرات کنار رفتن خالد فالح، وزیر انرژی عربستان بود که برای سه سال این وزارتخانه را مدیریت می‌کرد و حالا برای اولین بار یک عضو خانواده سلطنتی در عربستان سکان رهبری وزارت‌ نفت را دست گرفته است.

خالد فالح، وزیری که حالا یک شاهزاده جایگزین او شده هفته پیش ریاست شرکت آرامکو را نیز از دست داد؛ آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان در مالکیت دولت است و در سال ۲۰۱۸ میلادی درآمد آن حدود ۲۲۴ میلیارد دلار بود.

عربستان در بیشتر ماه‌های سال ۲۰۱۹ کمتر از روزی ۱۰ میلیون بشکه نفت تولید کرده که کمتر از میزان مورد نظر اعضای اوپک است.

تغییر در ریاست وزارت نفت عربستان در حالیست که به گفته تحلیلگران بازار، عربستان برای تنظیم بودجه خود نیاز به نفت ۸۰ تا ۸۵ دلاری دارد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.