عبدالله: فرصت برای صلح از دست رفت
عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان با اشاره به تصمیم اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر لغو و توقف مداکرات صلح افغانستان با طالبان گفت که فرصت صلح در این کشور از دست رفت.

آقای عبدالله که به مناسبت هجدهمین سالگرد کشته شدن احمد شاه مسعود، رهبر نیروهای مقاومت علیه طالبان در کابل صحبت می‌کرد، گفت که "امروز همانقدر از صلح فاصله داریم که سال‌های قبل داشتیم".

احمد شاه مسعود، فرمانده مجاهدین در نهم سپتامبر ۲۰۰۱ در اثر انفجار انتحاری دو نفر که خود را خبرنگاران عرب معرفی کرده بودند، کشته شد.

آقای عبدالله در این مراسم از تلاش‌های اخیر صلح افغانستان به عنوان یک فرصت یاد کرد و گفت که "شاید یک فرصت می‌بود برای باز کردن راه برای صلح و برای رسیدن به یک صلح که این فرصت هم از دست رفت."

آقای عبدالله تاکید کرد که "جنگ برای هیج کس گوارا" نیست و "اگر به تاریخ نگاه شود قربانی‌های زیادی برای صلح داده شده است".

همزمان سفارت بریتانیا در کابل نیز در صفحه رسمی توییتر خود نوشته که طالبان باید نشان دهند که آنان درباره صلح جدی هستند. این سفارتخانه نوشته:"در روزهای گذشته ما شاهد خبر تکاندهنده ربوده شدن و کشته شدن عبدالصمد امیری، فعال حقوق بشر و همچنین افزایش خشونت در کابل بودیم که باعث کشته شدن غیر نظامیان شد. اکنون زمان آن رسیده که خشونت‌ها کاهش یابد."

افغانستان
مراسم امسال با گذاشتن اکلیل گل در منار یاد بود مسعود همراه بود

کشته شدن یک سرباز 'از سوی هواداران مسعود'

در اولین ساعات امروز روح الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که یک سرباز نیروهای تامین امنیت کابل (اداره گارنیزیون) در چهاراهی ترافیک در غرب شهر کابل با شلیک مستقیم گلوله هواداران آقای مسعود کشته شد.

او افزوده که این سرباز در حال انجام وظیفه بود که هدف تیراندازی مستقیم عزاداران مسلح غیر مسئول قرار گرفت و جان داد.

گارنیزیون کابل بعدا اعلام کرد که در ارتباط به این حادثه ۶ فرد مسلح غیر مسئول را بازداشت و ۳۰ خودرو را متوقف کرده است.

افغانستان
گارنیزیون کابل گفته که ۳۰ خودرو را متوقف کرده است

هر ساله مراسم بزرگداشت از آقای مسعود با حاشیه‌هایی همراه است. امسال نیز شماری از هواداران او به خیابان‌های کابل آمده و به شلیک‌های هوایی ‌پرداختند، شماری از این حرکت هواداران آقای مسعود را اعتراض به کارکردهای نظام در افغانستان تلقی می‌کنند. اما برخی از آن انتقاد می‌کنند و می‌گویند چنین کارهایی آرامش و امنیت کابل را بیشتر به هم می‌زند و مردم را نگران می‌کند.

این در حالی است که احمد مسعود، پسر احمدشاه مسعود، سه روز پیش در مراسمی در پنچشیر که به مناسبت یادبود از احمد شاه مسعود برگزار شده بود نیز از هواداران پدرش خواسته بود در روز سالگرد مرگ او نظم آرامش و امنیت را در نظر بگیرند. او گفت: "در کابل به هیچ عنوان حضور و نشان دادن سلاح قابل قبول مردم کابل، خورد و کلان کابل، پیر و جوان کابل نیست...اما هرکسی این کار را می کند از ما نیست و در مقابل او برخورد می‌شود.

افغانستان
انفجاری نیز در مسیر کاروان هواردان مسعود رخ‌داد که سه زخمی داشت

انفجار
در همین حال ساعت ۱۱:۰۵ قبل از ظهر به وقت محلی یک انفجار در مسیر کاروان سوگواران مسعود رخ‌داد. وزارت داخله/کشور افغانستان گفته که این انفجار ناشی از بمب کارگذاری شده در مسیر چهارراهی سلیم کاروان و چهارراهی شهید در ناحیه ۱۰ شهر کابل بوده که سه نفر سطحی زخمی شده‌اند.

عصر امروز نیز کابل شاهد دو انفجار دیگر بود. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که حوالی ساعت ۱:۲۰ دو بمب کارگذاری ‌شده دیگر در خیابان پنجم تایمنی در ناحیه چهارم شهر کابل منفجر شد که تلفاتی نداشت.

او افزود که دو مین دیگر نیز توسط پلیس کشف و خنثی شد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.