انجام دو آزمایش موشکی از سوی کره شمالی پس از پیشنهاد از سر گیری مذاکرات با واشنگتن
کره شمالی روز سه‌شنبه دهم سپتامبر، نوزدهم شهریور دو موشک تازه کوتاه‌برد خود را آزمایش کرد. این دهمین آزمایش موشکی کره شمالی از ماه مه سال ۲۰۱۹ تاکنون بوده و چند ساعت پس از آن صورت گرفت که پیونگ یانگ به ایالات متحده آمریکا پیشنهاد از سر گیری مذاکرات را از پایان ماه سپتامبر جاری داد.

ارتش کره شمالی با اعلام انجام این آزمایش موشکی گفت که این دو موشک "تازه" سحرگاه سه‌شنبه از منطقه "کائچون" در استان پیونگ یانگ جنوبی رها شده و با طی مسیری حدود ۳۳۰ کیلومتر در دریای ژاپن فرود آمده است.

در واکنش به این کار، مقامات کره جنوبی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند: "ما از کره شمالی می‌خواهیم که به چنین اقداماتی که باعث تشدید تنش در منطقه می‌شوند، پایان دهند."

یک مقام ارشد ایالات متحده آمریکا پس از انتشار این خبر گفت که واشنگتن به کمک متحدان منطقه‌ای خود، حرکات و اقدامات کره شمالی را از نزدیک پیگیری می‌کند.

انجام این آزمایش موشکی درحالی است که چند ساعت قبل از آن، کره شمالی پیشنهاد از سرگیری مذاکرات با واشنگتن را داده بود. مذاکراتی که از ماه فوریه گذشته قطع شده است.

"چو سونگ هویی" معاون وزیر امور خارجه کره شمالی روز دوشنبه نهم سپتامبر در بیانیه‌ای که از سوی خبرگزاری رسمی کره شمالی منتشر شد، گفته بود: "ما می‌خواهیم مذاکرات مستقیم با آمریکا را در پایان ماه سپتامبر از سر بگیریم. درباره تاریخ و مکان آن می‌توانیم توافق کنیم."

هفته آخر سپتامبر جاری قرار است مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شود که رهبران سراسر جهان گرد هم می‌آیند. اما هنوز مشخص نیست که امکان دیداری میان "استفان بیِگون" نماینده ویژه آمریکا در مذاکرات با کره شمالی و همتایان او در روزهای برگزاری این مجمع وجود داشته باشد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره این پیشنهاد کره شمالی به رسانه‌ها گفته که " من همیشه می‌گویم که دیدار خوب است. ببینم چه پیش می‌آید؟"
وی همچنین در اظهاراتش "رابطه بسیار خوب" خود با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را یادآوری کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا هم به خبرگزاری فرانسه گفته که هنوز در این مرحله هیچ جلسه‌ای میان مقامات دو کشور قطعی نشده است. اما کاخ سفید خواستار از سرگیری مجدد مذاکرات شده است.

"استفان بیِگون" که از حدودا یک سال پیش برای پیگیری مذاکرات با نمایندگان کره شمالی انتخاب شده است، روز جمعه گذشته از پیونگ یانگ خواسته بود که پیش از آنکه خیلی دیر شود ، به ایجاد "مانع" بر سر راه مذاکرات خاتمه دهد.

وی با پیشنهاد " انجام یک دوره مذاکره فشرده" میان دو کشور گفته بود: " ما به روشنی کره شمالی را از این موضوع مطلع کرده‌ایم که به محض اینکه آنها اشاره کنند، برای مذاکره آماده هستیم."

از سوی دیگر " مایک پمپئو" وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که به از سرگیری مذاکرات طی روزها یا هفته‌های آینده، "امید" دارد.

پس از شدت گرفتن تنش‌ها میان ایالات متحده آمریکا و کره شمالی، دو کشور گفت‌وگوهای بی‌سابقه‌ای را از ماه ژوئن گذشته و پس از دیدار تاریخی رهبران خود آغاز کردند.

اما دومین دور مذاکرات میان واشنگتن و پیونگ یانگ، در فوریه گذشته که در "هانوی" صورت گرفت، با شکست مواجه شد. رئیس جمهور آمریکا پیشنهاد رهبران کره شمالی برای برداشتن تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ در ازای خلع سلاح اتمی شدن را نپذیرفت.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.