انگلستان سفیر ایران را احضار کرد
وزارت امور خارجۀ بریتانیا، برای "محکوم کردن اقدامات" تهران سفیر جمهوری اسلامی ایران را در لندن احضار کرد. وزارت امور خارجۀ بریتانیا در بیانیه ای که به همین مناسبت منتشر کرد، اظهار داشت که جمهوری اسلامی ایران کرراً به دولت لندن قول داده بود که نفتکش توقیف شدۀ این کشور در جبل الطارق پس از رفع توقیف محمولۀ نفت خود را به سوریه تحویل نخواهد داد که از سوی اتحادیۀ اروپا هدف تحریم قرار دارد.

وزارت امور خارجۀ بریتانیا در بیانیه اش تصریح کرده است : "اکنون روشن شده است که ایران قول ها و ضمانت های خود را نادیده گرفته و محولۀ نفتکش آدریان دریای ١ به سوریه و رژیم آدمکش اسد تحویل داده شده است."

دولت لندن در نظر دارد که ماه آینده "نقض غیرقابل قبول هنجارهای بین المللی" از سوی جمهوری اسلامی ایران را در سازمان ملل مطرح کند.

این بیانیه از قول وزیر امور خارجۀ بریتانیا، دومینیک راب، می نویسد : "رفتار ایران امنیت منطقه را مختل می کند."

در چهارم ژوئیه گذشته نفتکش ایرانی که پرچم پاناما را حمل می کرد در تنگۀ جبل الطارق توسط پلیس و گمرک بریتانیا توقیف شد. دولت جبل الطارق و آمریکا معتقد بودند که مقصد این نفتکش سوریه است که از سال ۲۰١١ هدف تحریم های اتحادیۀ اروپا قرار گرفته است. در آن زمان دولت تهران این اتهام را بی اساس خواند و رد کرد و کتباً به دولت جبل الطارق قول داد که محمولۀ نفتکش خود را به رژیم سوریه تحویل نخواهد داد. با این حال، پس از رفع توقیف، در پانزدهم اوت گذشته، نفتکش ایرانی بیش از دو میلیون بشکه محمولۀ نفت خود را به رژیم دمشق تحویل داد.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.