جان بولتون برکنار شد
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مشاور امور امنیت ملی خود، جان بولتون، را برکنار کرد. رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری گفته است : "دیشب به اطلاع جان بولتون رساندم که دیگر نیازی به خدمات او در کاخ سفید نداریم."

رئیس جمهوری آمریکا سپس تصریح کرده است که "همانند دیگران با بسیاری از پیشنهادات جان بولتون مخالف بوده است."

در اظهاراتی جداگانه، مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید اظهار داشت که خود او بر سر بسیاری مسائل با مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا اختلاف نظر داشته است."

با این حال، استیون منوچن، وزیر خزانه داری آمریکا، تأکید کرده است که برکناری بولتون تغییری در سیاست دونالد ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران ایجاد نمی کند و رئیس جمهوری آمریکا به سیاست فشار حداکثری خود علیه جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهد داد. با این حال جمهوری اسلامی ایران برکناری بولتون را نشانۀ شکست تحریم های آمریکا علیه ایران دانست.

خود جان بولتون در توئیتی جداگانه تصویر دیگری از برکناری خود ارایه داده است. او نوشته است : "دوشنبه شب پیشنهاد استعفای خود را به رئیس جمهوری ارایه کردم که در پاسخ گفت : فردا راجع به آن صحبت می کنیم."

خبر برکناری بولتون دو ساعت قبل از یک کنفرانس خبری در واشنگتن اعلام شد که قرار بود در آن جان بولتون در کنار وزیر امور خارجۀ آمریکا، مایک پمپئو، حضور یابد. خبر برکناری بولتون همچنین دو روز بعد از لغو ملاقات مخفیانۀ دونالد ترامپ با طالبان در کمپ دیوید اعلام شد. قرار بود در این ملاقات رئیس جمهوری آمریکا و رهبران طالبان به یک توافق صلح با یکدیگر دست یابند.

جان بولتون از مخالفان سرسخت سیاست نرمش رئیس جمهوری آمریکا در قبال کره شمالی بود و معروف است که مشاور پیشین امور امنیت ملی آمریکا همواره مواضعی سرسختانه در قبال ایران، روسیه و کره شمالی داشته است.

در پی برکناری بولتون، سناتور جمهوریخواه، راند پُل، ضمن استقبال از تصمیم دونالد ترامپ گفت که خود رئیس جمهوری آمریکا داوری های عالی در زمینۀ سیاست خارجی و "ضرورت پایان دادن به جنگ های بی پایان آمریکا" دارد. به گفتۀ برخی تحلیلگران در آمریکا برکناری بولتون فرصت های تازه ای را در سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران، افغانستان، کره شمالی و ونزوئلا به وجود می آورد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، جان بولتون را یکی از اضلاع مهم گروه "بی" توصیف کرده که به گفتۀ او در کنار بن سلمان، ولیعهد عربستان، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، نفوذ بسیاری در دولت آمریکا داشته و در پی برانگیختن جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران بوده اند.

هنوز معلوم نیست که آیا برکناری جان بولتون سرآغاز چرخشی در سیاست دونالد ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران خواهد بود یا نه. با این حال، رئیس جمهوری آمریکا طی هفته های اخیر مکرراً تأکید کرده که او آمادۀ ملاقات و گفتگو با حسن روحانی و رفع اختلافات و تنش ها در مناسبات آمریکا و ایران از طریق مذاکره است.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.